Mirek
około 3 lat temu, Warszawa

Czy statyny są bezpieczne?

Chciałem prosić o informację o statynach czy branie ich pociąga za sobą niebezpieczeństwa jakie podnoszą kręgi związane z medycyną nie akademicką że więcej szkody może spowodować ich branie niż zagrożenia związane z podwyższonym cholesterolem i triglicerydami które podobno nie jest wiarygodnie przebadane? które z preparatów są jakoś bardziej bezpieczne dla pacjenta?
lekarz przepisał mi Crosuvo 10 mg? 0-0-1

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dzień dobry,

Idealnie byłoby, gdyby podwyższony poziom cholesterolu lub/i triglicerydów udało się obniżyć za pomocą zdrowego stylu życia (dieta, aktywność fizyczna).
Jeśli jednak się to nie udaje - konieczne jest włączenie farmakoterapii. Więcej na ten temat, a także na temat opcji terapeutycznych może Pan przeczytać tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/wysoki-cholesterol
Jeśli chodzi o statyny - to każdy lek może wywołać działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Z drugiej strony hipercholesterolemia może zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału lub udaru na skutek odkładania się substancji tłuszczowych w naczyniach krwionośnych.
Preparat Crosuvo jest preparatem dostępnym na receptę lekarską, lekarz zalecając go Panu zapewne ocenił, że korzyści z jego stosowania przewyższają potencjalne ryzyko. Podaję link do ulotki tego produktu (zawiera on rosuwastatynę), być może zechce Pan zapoznać się ze szczegółami:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/20318/crosuvo-tabletki-powlekane/ulotka
Wątpliwości radziłabym rozwiewać także podczas rozmowy z lekarzem, który lek przepisał - współpraca i zaufanie są tu bardzo wskazane.
Osobiście z dużą rezerwą podchodzę do doniesień pochodzących ze źródeł nie zweryfikowanych jako wiarygodne.

Pozdrawiam serdecznie!