← powrót do głównej strony opinii i pytań

Barbara (anonim, 5.184.204.)
około 11 dni temu, Warszawa

Czy istnieje zamiennik leku Dexilant, który można zastosować w przypadku alergii na ten lek?

Jestem uczulona na dexilant,występuje swedzenie,czy istnieje zamiennik?

W przypadku uczulenia na lek zastosowanie zamiennika - leku innego producenta, ale o tym samym składzie, w przeważającej większości przypadków nie przynosi ulgi. Wynika to z faktu, że za alergię na ogół odpowiada substancja czynna, która w leku i jego zamienniku jest taka sama. Ponadto lek Dexilant nie posiada odpowiednika, aby ewentualnie można było sprawdzić, czy lek innej firmy nie powoduje swędzenia.

O tym, czym są zamienniki leków może Pani przeczytać w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow
Można z niego dowiedzieć się - między innymi - że każdy lek składa się z substancji leczniczej, odpowiedzialnej na właściwe działanie leku oraz z substancji pomocniczych - koniecznych do uformowania postaci leku (np. tabletki). Substancje te są przebadane pod kątem bezpieczeństwa, niemniej każdy lek może, chociaż nie musi powodować skutki uboczne. Za działania niepożądane w przeważającej większości przypadków odpowiada główna substancja aktywna.

Dexilant zawiera dekslanzoprazol - substancję zmniejszającą ilość kwasu wydzielanego w żołądku i znajdującą zastosowanie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Na rynku dostępne są inne leki działające w podobny do leku Dexilant sposób, jednak jeśli po zastosowaniu leku odczuwa Pani dolegliwości, które można powiązać z kuracją, to powinna Pani porozmawiać o tym z lekarzem. Działania niepożądane można i należy zgłaszać także indywidualnie:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Załączam materiały na temat dolegliwości trawiennych, które mogą Panią zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/trawienie-i-uklad-pokarmowy
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy