Bogusia (anonim, 5.173.176.)
około roku temu, Warszawa

Jakie preparaty, inne niż DuoFem, mogę stosować podczas menopauzy?

Duo Fem stosuję od 6 m-cy. Na początku wydawało się, że mi skutecznie pomaga. Każdego dnia oblewają mnie kilka razy dziennie poty i mam problemy ze snem. Jaki suplement Państwo ze swojej praktyki i doświadczenia możecie mi zaproponować na moje problemy.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Kwestia dobrania odpowiedniego preparatu, który będzie skuteczny w przypadku Pani dolegliwości jest bardzo indywidualna. To, co pomaga jednym pacjentkom, niekoniecznie sprawdza się u innych, dlatego ciężko wskazać preparat, który na pewno się sprawdzi.
Być może Pani dolegliwości będą na tyle zaawansowane, że nie pomoże Pani żaden suplement.

W okresie menopauzy gwałtownie spada stężenie progesteronu we krwi oraz zmniejsza się ilość estrogenów, przez co zostaje zaburzona równowaga hormonalna. Jest to przyczyną wielu nieprzyjemnych i kłopotliwych dolegliwości występujących w okresie klimakterium (menopauzy).

Aby uniknąć stosowania preparatów metodą "prób i błędów", bardzo ważną kwestią jest zrobienie odpowiednich badań w kierunku menopauzy (np. testu na menopauzę). Niezbędna jest również wizyta u lekarza ginekologa lub endokrynologa i oznaczenie poziomu progesteronu i estradiolu we krwi. Lekarz może zlecić także oznaczenie we krwi stężenia FSH.
W związku z tym, że menopauzie towarzyszą często zmiany metaboliczne, warto zbadać również poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz oznaczyć stężenie glukozy we krwi. Ginekolodzy i endokrynolodzy zalecają w okresie klimakterium zbadanie poziomu hormonów tarczycy.

W złagodzeniu objawów przekwitania pomocne mogą być preparaty ziołowe, które zawierają naturalne hormony pochodzenia roślinnego (fitoestrogeny), które w połączeniu z receptorami estrogenowymi pełnią funkcję podobną do naturalnych estrogenów produkowanych przez organizm kobiety. Hormony roślinne produkowane są między innymi przez koniczynę czerwoną, która jest jednym ze składników preparatu DuoFem stosowanego przez Panią.
Hormony kobiece, ale pochodzące nie z koniczyny lecz z soi, zawierają preparaty takie jak, między innymi:
1) Soyfem:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/73838/soyfem-tabletki-powlekane/ulotka
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/73838/soyfem-tabletki-powlekane/apteki/w-polsce

2) Doppelherz Activ Meno Forte Climagyn:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/18530/climagyn-kapsulki/apteki/w-polsce

3) Climea Forte:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/18537/climea-forte-tabletki/apteki/w-polsce

W leczeniu menopauzy zastosowanie mają również fitoestrogeny pochodzące z Pluskwicy groniastej, np.:
1) Remifemin:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/66675/remifemin-tabletki/ulotka
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/66675/remifemin-tabletki/apteki/w-polsce

2) Klimaktobon:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/40287/klimaktobon-kapsulki/apteki/w-polsce

Proszę pamiętać, że preparaty z fitoestrogenami do łagodzenia objawów klimakterium, trzeba stosować systematycznie i przez dłuższy czas. Pierwsze efekty lecznicze pojawiają się po około dwóch tygodniach stosowania.

Gdy leki i suplementy diety nie pomagają, lekarz może zlecić hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Jest to leczenie hormonalne, polegające na uzupełnieniu estrogenów brakujących w organizmie kobiety na skutek wygaszania funkcji wydzielniczej jajników estrogenami naturalnymi lub zwierzęcymi.

Zachęcam Panią do zapoznania się z naszymi artykułami, które mogą okazać się pomocne:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/menopauza-jak-zmniejszyc-dolegliwosci
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/htz-hormonalna-terapia-zastepcza-w-menopauzie