← powrót do głównej strony opinii i pytań

Rysia (anonim, 89.64.11.)
około 28 dni temu, Warszawa

Co zrobić, aby łatwo wykonać badanie INR? Czym można zastąpić lek Sintrom?

Bardzo proszę o radę. Pacjent ma 89 lat, jest zniedołężniały, nie chce jechać na pobranie krwi w celu określenia INR. Czym można zastąpić sintrom aby ni e trzeba było robić nieustannie badania krwi.

Alternatywą dla leków takich jak acenokumarol (składnik aktywny preparatu Sintrom) są tak zwane nowoczesne doustne leki przeciwzakrzepowe, zawierające substancje takie jak dabigatran, rywaroksaban czy apiksaban:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/dabigatran-etexilate (np. Pradaxa)
https://www.gdziepolek.pl/substancje/rivaroxaban (np. Xarelto)
https://www.gdziepolek.pl/substancje/apixaban (np. Eliqius)

Leki te sprowadzają mniejsze ryzyko masywnych krwawień, a ich stosowanie może być szczególnie korzystne w przypadku utrudnionego dostępu do monitorowania parametrów krzepnięcia krwi. Leki te są jednak dosyć drogie - nawet ze zniżką, którą zresztą nie zawsze pacjent może uzyskać. Jest to zależne od wskazań. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/kiedy-lek-nalezy-sie-na-znizke
Oczywiście możliwość zmiany leku pozostaje do decyzji lekarza, leki te nie są bowiem zamiennikami preparatu Sintrom, które pacjent może swobodnie wykupić wymiennie w aptece. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow

Na rynku dostępne są aparaty do pomiaru INR z palca, które umożliwiają dokonanie pomiaru w domu. Wyglądem i sposobem obsługi przypominają one nieco glukometry. Wprawdzie koszt zakupu nie jest niski, ale umożliwia samodzielne lub z pomocą wykonanie badania bez wychodzenia z domu.

Więcej na temat leków przeciwzakrzepowych można przeczytać w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwzakrzepowe