← powrót do głównej strony opinii i pytań

Edward (anonim, 188.146.229.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Czy lek Karnidin można zastąpić Bisocardem lub Polprilem?

Na codzień biore lek karnidin 10mg obecnie jestem na wyjeździe A zapomniałem swoich leków. Mam dostępny polpril 10mg badz bisocard 10mg. Czy w czasie wyjazdu mogę przyjąć któryś z tych dwóch leków ?

Ani preparat Polpril, ani Bisocard nie są zamiennikami leku Karnidin. Nie powinno się bez konsultacji z lekarzem dokonywać samodzielnie zamiany leku na taki, który ma inny składnik czynny, ani też "pożyczać" leków innej osoby, nawet jeśli cierpi ona na podobne dolegliwości.

Karnidin zawiera lekarnidipinę, substancję należącą do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia. Stosuje się go w leczeniu łagodnego do umiarkowanego wysokiego ciśnienia tętniczego. Karnidin jest dostępny w większości aptek zintegrowanych z GdziePoLek:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/39827/karnidin-tabletki-powlekane/apteki/w-polsce
https://www.gdziepolek.pl/produkty/39827/karnidin-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
Bisocard zawiera bisoprolol - lek ten działa na receptory beta obecne m. in. w sercu i naczyniach krwionośnych. Stosowany jest u pacjentów z chorobami serca.
Lek Polpril zawiera ramipryl. Należy on do grupy leków nazywanych inhibitorami ACE - inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia, ogranicza także ryzyko zdarzeń takich jak zawał czy udar, ma ochronny wpływ na nerki i może być pomocny w wybranych jednostkach chorobowych dotykających serce.

Jak widać te trzy leki istotnie się pomiędzy sobą różnią, zarówno składem, jak i mechanizmem działania oraz wskazaniami. Nie spełniają zatem kryteriów dla zamienników leków:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow

Nawet podczas pobytu poza miejscem zamieszkania jest możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Najrozsądniej będzie pozyskać receptę na potrzebny Panu, właściwy lek. Podpowiedzi na temat zakupów za granicą znajdzie Pan w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-kupic-leki-za-granica

Załączam linki do artykułów, które może Pan zechcieć przy okazji przeczytać:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/nadcisnienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/problemy-z-sercem