← powrót do głównej strony opinii i pytań

Aga (anonim, 83.1.196.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy lek Mysimba można łączyć z Pramolanem?

Czy Mysimba można łączyć z pramolanem.

Mysimba to lek zawierający w swoim składzie dwie substancje czynne - naltrekson oraz bupropion. Preparat ten ma działanie hamujące apetyt, w związku z czym stosowany jest we wspomaganiu odchudzania u osób z nadwagą u otyłością, cierpiących na współistniejące choroby metaboliczne, takie jak nadciśnienie czy miażdżyca. Więcej informacji w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88259/mysimba-tabletki

Pramolan zawiera natomiast opipramol - trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny (TLPD) o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, ułatwiającym zasypianie. Stosowany jest w m.in. w leczeniu zespołu lęku uogólnionego. Poniżej link do ulotki leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/63423/pramolan-tabletki-powlekane/ulotka

Zawarty w preparacie Mysimba bupropion obniża próg drgawkowy, lub inaczej próg pobudliwości drgawkowej. Oznacza to, iż może wywołać napady drgawkowe, a także zwiększa wrażliwość organizmu na inne czynniki mogące je spowodować. Opipramol, który jak podano wyżej jest substancją czynną preparatu Pramolan, również może obniżać próg drgawkowy (tak jak inne substancje z grupy TLPD). Zatem przy łącznym przyjmowaniu obu leków dochodzi do kumulacji działań niepożądanych tj. zwiększenia ryzyka wystąpienia drgawek, zwłaszcza u osób podatnych (m.in. osoby cierpiące na choroby nerek czy wątroby, osoby leczone preparatami przeciwcukrzycowymi, osoby po urazach w obrębie ośrodkowego układu nerwowego itp.). Więcej na temat działań niepożądanych leków oraz ich zgłaszania do odpowiednich instytucji przeczytać można w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Jeżeli zachodzi konieczność równoczesnego stosowania Mysimby i Pramolanu, należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli leki zostały wypisane przez różnych lekarzy, należy upewnić się u obu lekarzy czy nie ma konieczności zmiany dawkowania któregoś z leków (ryzyko wystąpienia drgawek jest zależne od dawki) lub też zaprzestania stosowania jednego z nich. Jeżeli natomiast leki zostały przepisane przez tego samego lekarza, należy ściśle trzymać się zaleconego schematu dawkowania, a w razie wystąpienia objawów napadu drgawkowego (nagłe skurcze mięśni, konwulsje, utrata przytomności) niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.

Być może przydatne okażą się również poniższe artykuły:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/otylosc-i-nadwaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-poradzic-sobie-z-nerwica
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba
https://www.gdziepolek.pl/tematy/co-zrobic-po-pierwszym-ataku-padaczki

dziękuję!