Niezapomniajka (anonim, 89.76.169.)
około roku temu, Warszawa

Czy w moich lekach obecny jest gluten?

Dzień dobry, mam celiakie oraz dostałam zestaw leków na refluks - poproszę o pinformację, czy są one dla mnie bezpieczne (bezglutenowe):
Controloc 40, Famogast, Gaviscon.
Dziękuję.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Wszystkie trzy leki, które Pani otrzymała są wskazane w terapii choroby wrzodowej oraz w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i niestrawność.

Gluten w lekach może znajdować się w substancjach pomocniczych, które odpowiadają m.in.: za właściwą postać leku (np. tabletka, kapsułka, syrop), zwiększają trwałość substancji czynnej, poprawiają smak i wygląd leku.

Wymienione leki, a obecność glutenu:

Controloc 40 mg - nie ma glutenu,
Gaviscon (tabletki lub zawiesina) - nie ma glutenu,
Famogast (20 i 40 mg) - zawiera w składzie skrobię żelowaną. Może być ona źródłem glutenu, ponieważ nie jest określone z jakiego produktu została wytworzona. Mogła być uzyskana z kukurydzy, która pozbawiona jest glutenu lub zbóż, które go zawierają.

Zamiennikiem leku Famogast, który posiada tę samą substancję czynną - famotydynę może być preparat o nazwie Ulfamid. W składzie substancji pomocniczych znajduje się skrobia, ale kukurydziana, pozbawiona glutenu.

Jeśli nie zrealizowała Pani jeszcze swojej recepty, to może poprosić obsługę apteki o dokonanie zamiany Famogastu na Ulfamid.

Zachęcam do przeczytania artykułów dotyczących glutenu w lekach, a także o terapii zgagi i zamiennikach leków:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/gluten-w-lekach
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow