---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

justy779 (anonim, 79.185.174.) Warszawa 1 rok temu

Czy przy zmianie tabletek z jednoskładnikowych na dwuskładnikowe trzeba zachować miesięczną przerwę?

Dzień dobry. Jestem zmuszona zmienić obecne tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, na dwuskładnikowe, ponieważ mi nie służą. Lekarz ginekolog zalecił mi przerwanie brania starych tabletek na okres jednego miesiąca po czym wznowienie brania już nowych. Stąd moje pytanie, czy taki okres przerwy nie spowoduje efektów ubocznych z odstawienia tabletek? Wszędzie spotykam się z informacjami że kobiety zmieniają tabletki bez przerwy, lub z przerwą 7 dniowa, tak aby nie odzwyczaić organizmu od przyjmowania hormonów. Proszę o radę czy nie powinnam zaniechać tej długiej przerwy. Dziękuję

4 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

justy779 (anonim, 79.185.174.) 1 rok temu

Krwawienia to chyba mniejszy problem, ponieważ bardziej obawiam się męczących wahań nastroju, nawrotu trądziku i fluktuacji wagi od drastycznego spadku hormonów gdy nagle przestanę przyjmować codziennie tabletkę jak do tej pory i przechodzenie z jednego leku na drugi od razu, tak jak wiele kobiet zadających tu pytania i na innych forach, wydaje się być bardziej logiczne. Dziękuję Pani za odpowiedzi.

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Do @justy779:

Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej. Zmiana tabletek bez przerwy może predysponować m.in. do wystąpienia nieregularnych krwawień i plamień w kolejnym cyklu.

justy779 (anonim, 46.134.159.) 1 rok temu

Zatem mniejsze ryzyko efektów ubocznych występuje gdy płynnie przejdzie się z jednych tabletek na drugie bez robienia przerwy między nimi i organizm lepiej to toleruje?

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Ostateczna decyzja co do tego w jaki sposób powinna Pani zmienić metodę antykoncepcji należy do Pani ginekologa. Tabletki jednoskładnikowe na dwuskładnikowe można zmienić bez zachowywania miesięcznej przerwy, w dowolnym dniu cyklu, przyjmując pierwszą tabletkę nowego preparatu dzień po przyjęciu tabletki czynnej poprzedniego (nie należy brać placebo lub robić przerwy). Trzeba mieć jednak na uwadze, że w takim przypadku przez pierwsze 7 dni przyjmowania nowych tabletek należy stosować dodatkową metodę mechaniczną, np. prezerwatywy, ponieważ ochrona antykoncepcyjna może być osłabiona.

Podczas miesięcznej przerwy od brania tabletek mogą wystąpić działania niepożądane, ale nie muszą. Tak samo mogą one towarzyszyć zmianie preparatu. Jest to kwestia indywidualna.

Poniżej materiały, które mogą Panią zainteresować:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

https://www.gdziepolek.pl/blog/historia-antykoncepcji-metody-zapobiegania-ciazy-kiedys-i-dzis

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Podobne pytania

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły