← powrót do głównej strony opinii i pytań

Monika (anonim, 88.156.139.)
około 11 dni temu, Warszawa

Czy stosowanie leku Rispolept u dzieci jest bezpieczne?

Moj synek..prawie 4 latka..autyzm atypowy..ma przepisany ten lek Rispolept w dawce 0,25..boje sie,ze jakos mu zaszkodze tym:(czy on uzaleznia?po jakim czasie zaczyna dzialac?

Rispolept jest lekiem zawierającym rysperydon stosowanym m.in w krótkotrwałym objawowym (do 6 tygodni) leczeniu uporczywej agresji
w przebiegu zaburzeń zachowania u dzieci w wieku od 5 lat i młodzieży ze sprawnością intelektualną poniżej przeciętnej bądź upośledzonych umysłowo.

Poniżej podaję link z dostępnością leku na terenie Warszawy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/67664/rispolept-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie

i ulotką:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/67664/rispolept-tabletki-powlekane/ulotka

Standardowo nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 5 lat, ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa. Proszę jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a lekarz przed zastosowaniem leku zawsze bierze pod uwagę stosunek korzyści do ewentualnych zagrożeń wynikających ze stosowania leku. Jeśli więc lekarz po przeprowadzeniu konsultacji zalecił jego stosowanie, trzeba mu zaufać.

Działanie leku można zwykle zaobserwować już po kilku dniach stosowania.

Podczas stosowanie szczególną uwagę należy zwrócić na zmiany masy ciała dziecka, gdyż w badaniach wykazano, że podawanie rysperydonu wiązało się z umiarkowanym zwiększeniem masy ciała i wskaźnika masy ciała (BMI).
Lek może też powodować też wzrost stężenia prolaktyny we krwi, co może mieć wpływ na rozwój fizyczny i dojrzewanie płciowe dzieci i młodzieży, dlatego lekarz prowadzący powinien przeprowadzać regularną ocenę stanu endokrynologicznego, obejmującą pomiary wzrostu, masy ciała, dojrzewania płciowego.
Uwagę należy też zwrócić na mogące wystąpić zaburzenia ruchu.

Jeśli zaobserwuje Pani u syna którykolwiek z objawów niepożądanych koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.
Przypomnę tylko, że działania niepożądane leków warto zgłaszać - o tym jak i dlaczego należy to robić pisaliśmy w artykule:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Polecam również lekturę naszych artykułów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-szczepienia-powoduja-autyzm
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow