← powrót do głównej strony opinii i pytań

Zdziś (anonim, 5.173.249.)
około 7 dni temu, Warszawa

Ile tabletek Bunondolu 0,4 mg muszę zażyć, by zastąpić jedną tabletkę Tramalu Retard 200?

Ile tabletek bunadolu 04mg musze wziąść zeby była ta sama dawka co w 1 tabletce retard 200 tramalu

Bunondol i Tramal Retard 200 to dwa różne leki, dostępne wyłącznie z przepisu lekarza. Oba mają działanie przeciwbólowe, jednak nie zawierają tych samych substancji czynnych (Bunondol zawiera buprenorfinę, natomiast Tramal Retard ma w składzie tramadol) - w związku z tym proste przeliczenie dawki jednego leku na dawkę drugiego nie jest możliwe. Pondto, w przypadku silnych leków przeciwbólowych decyzja o częstości i sposobie przyjmowania danego preparatu musi zostać podjęta przez lekarza, indywidualnie dla każdego pacjenta. Proszę więc skontaktować się z lekarzem, by zalecił odpowiednie w Pana sytuacji dawkowanie.

Bunondol jest lekiem przeciwbólowym o bardzo silnym działaniu, należącym do grupy opioidów. Stosowany jest przeważnie w bólu pooperacyjnym lub przewlekłych bólach związanych z nowotworami. Tak jak wspomniałam wyżej, dawkowanie tego leku ustala wyłącznie lekarz, w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta i przyczyny bólu. Jest to bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa - wiele sytuacji (np. współwystępujących schorzeń) wymaga szczególnej ostrożności w stosowaniu tego preparatu. Wchodzi on również w liczne interakcje z innymi lekami i wykazuje działania niepożądane, które mogą wymagać dostosowania dawki. Dokładniej na ten temat można przeczytać w ulotce:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/14159/bunondol-tabletki-podjezykowe/ulotka

W przypadku Tramalu Retard jest podobnie - jest to silny lek przeciwbólowy, decyzję o jego zastosowaniu i dawkowaniu podejmuje wyłącznie lekarz. Warto pamiętać, że ma on nieco inny mechanizm działania niż Bunondol, dlatego sytuacje, w których należy zachować ostrożność w jego stosowaniu (współwystępujące schorzenia czy równocześnie przyjmowane leki) są również inne. Lek ten wykazuje ponadto potencjał uzależniający. Poniżej link do ulotki leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/79671/tramal-retard-200-tabletki/ulotka

Jeszcze raz zaznaczam, że z wyjżej wymienionych powodów, z pytaniem dotyczącym dawkowania Bunondolu należy zwrócić się do lekarza.

O różnych rodzajach leków przeciwbólowych przeczytać można w naszym artkule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwbolowe