Zdziś (anonim, 5.173.249.)
około rok temu, Warszawa

Ile tabletek Bunondolu 0,4 mg muszę zażyć, by zastąpić jedną tabletkę Tramalu Retard 200?

Ile tabletek bunadolu 04mg musze wziąść zeby była ta sama dawka co w 1 tabletce retard 200 tramalu

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Pawel Jaworzno Poker303@interia.pl (anonim, 94.246.136.)
około 2 miesięcy temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: zawiera informacje pseudonaukowe.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Bunondol i Tramal Retard 200 to dwa różne leki, dostępne wyłącznie z przepisu lekarza. Oba mają działanie przeciwbólowe, jednak nie zawierają tych samych substancji czynnych (Bunondol zawiera buprenorfinę, natomiast Tramal Retard ma w składzie tramadol) - w związku z tym proste przeliczenie dawki jednego leku na dawkę drugiego nie jest możliwe. Pondto, w przypadku silnych leków przeciwbólowych decyzja o częstości i sposobie przyjmowania danego preparatu musi zostać podjęta przez lekarza, indywidualnie dla każdego pacjenta. Proszę więc skontaktować się z lekarzem, by zalecił odpowiednie w Pana sytuacji dawkowanie.

Bunondol jest lekiem przeciwbólowym o bardzo silnym działaniu, należącym do grupy opioidów. Stosowany jest przeważnie w bólu pooperacyjnym lub przewlekłych bólach związanych z nowotworami. Tak jak wspomniałam wyżej, dawkowanie tego leku ustala wyłącznie lekarz, w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta i przyczyny bólu. Jest to bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa - wiele sytuacji (np. współwystępujących schorzeń) wymaga szczególnej ostrożności w stosowaniu tego preparatu. Wchodzi on również w liczne interakcje z innymi lekami i wykazuje działania niepożądane, które mogą wymagać dostosowania dawki. Dokładniej na ten temat można przeczytać w ulotce:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/14159/bunondol-tabletki-podjezykowe/ulotka

W przypadku Tramalu Retard jest podobnie - jest to silny lek przeciwbólowy, decyzję o jego zastosowaniu i dawkowaniu podejmuje wyłącznie lekarz. Warto pamiętać, że ma on nieco inny mechanizm działania niż Bunondol, dlatego sytuacje, w których należy zachować ostrożność w jego stosowaniu (współwystępujące schorzenia czy równocześnie przyjmowane leki) są również inne. Lek ten wykazuje ponadto potencjał uzależniający. Poniżej link do ulotki leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/79671/tramal-retard-200-tabletki/ulotka

Jeszcze raz zaznaczam, że z wyjżej wymienionych powodów, z pytaniem dotyczącym dawkowania Bunondolu należy zwrócić się do lekarza.

O różnych rodzajach leków przeciwbólowych przeczytać można w naszym artkule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwbolowe