← powrót do głównej strony opinii i pytań

Ann

Milgamma

Podejrzewam, że jestem w ciąży - zrobiłam 2 testy, jeden wyszedł pozytywny, a drugi negatywny. Do ginekologa idę dopiero za tydzień. Problem w tym, że od jakiegoś czasu stosuję Milgammę. Czy mam się wstrzymać z tym lekiem? Ulotka mówi, że to są tylko witaminy, więc chyba nie powinny zaszkodzić dziecku?

dziękuję!

Dzień dobry,
Testy potrafią mieć różną czułość i co za tym idzie różny czas od zapłodnienia, w którym mogą potwierdzić ciążę. Testy reagują na gonadotropinę kosmówkową produkowaną w 7-10 dniu od zapłodnienia, więc teoretycznie już dziesięć dni po stosunku mogą potwierdzić ciążę. Wynik pozytywny zależy od stężenia gonadotropiny w moczu, a to może być różne w ciągu dnia i w efekcie nawet dwa testy o tej samej czułości mogą dać różne wyniki. Test najlepiej wykonywać z porannego moczu - wtedy stężenie hormonu wykrywanego jest największe.

W opisanym przez Panią przypadku, można wykonać trzeci test (najlepiej rano) lub, co będzie najbardziej miarodajne wykonać badanie w przychodni z krwi.

Lek Miligamma to rzeczywiście witaminy z grupy B, z reguły bezpieczne, jednak z uwagi na dawkę przyjmowanie leku w ciąży należy skonsultować z lekarzem i można stosować jedynie po dokładnej analizie korzyści i ryzyka.