Danuta (anonim, 5.173.161.)
około rok temu, Warszawa

Czy lek Dexilant może wywołać biegunkę?

Zaczęłam brać Dextilan 30 mg od 4 dni. Dzisiaj mam silną biegunkę. To jest druga próba brania tego leku. Poprzednio też dostałam biegunkę, którą kojarzyłam z inną przyczyną. Czy ten lek może dawać takie skutki uboczne?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W uzupełnieniu poprzedniej odpowiedzi, podaję link do ulotki leku Dexilant:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/23170/dexilant-kapsulki/ulotka

Proszę także pamiętać, iż działania niepożądane leków należy zgłaszać lekarzowi lub indywidualnie, o czym pisaliśmy w jednym z naszych artykułów:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Przesyłam również odnośniki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-zwalczyc-biegunke
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy

około rok temu

Dzień dobry, lek Dexilant zawiera w swoim składzie dekslanzoprazol, który należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Jest to grupa leków, które hamują ostatnią fazę wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Dexilant jest preparatem o unikalnej charakterystyce, dzięki czemu może być stosowany niezależnie od posiłku.
Dane dotyczące występowania objawów niepożądanych podczas stosowania dekslanzoprazolu pochodzą z badań klinicznych przeprowadzonych u ponad 4 tysięcy chorych, w których najdłuższy okres obserwacji wynosił 12 miesięcy. Jedynym efektem ubocznym, który wykazywał zależność od dawki leku, była biegunka. Do najczęstszych objawów należały również bóle brzucha, nudności, wzdęcie i bóle głowy.
U pacjentów przyjmujących lanzoprazol (pochodna dekslanzoprazolu) zaobserwowano bardzo rzadkie przypadki zapalenia okrężnicy. Można oczekiwać wystąpienia podobnych efektów podczas stosowania leku Dexilant. W związku z tym, w przypadku wystąpienia ciężkiej i (lub) utrzymującej się biegunki, należy rozważyć przerwanie leczenia, w szczególności gdy biegunce towarzyszą również inne objawy jak na przykład gorączka.
Jeśli w Pani przypadku mamy do czynienia z przynajmniej trzema, luźnymi wypróżnieniami w ciągu doby i sytuacja ta nie jest jednostkowa warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu zmiany terapii.
Pozdrawiam