← powrót do głównej strony opinii i pytań

STASOS (anonim, 93.179.211.)
około 20 dni temu, Warszawa

Jakie leki przeciwzakrzepowe nie wymagają kontroli INR tak jak lek Warfin?

MAM 72 LATA .5 LAT TEMU MIAŁEM BAY PASY, MAM UTRWALONE MIGOTANIE, BIORĘ MIĘDZY INNYMI WARFIN. CHCIAŁBYM ZASTĄPIĆ TEN LEK CZYMŚ CO NIE WYMAGA STAŁEJ KONTROLI INR. KTÓRY Z LEKÓW BYŁBY WSKAZANY, JAK DOKONAĆ ZMIANY. CZY JEST TO LEK REFUNDOWANY?

Warfin zawiera w swoim składzie warfarynę, stosowany jest m.in. w leczeniu zakrzepicy żył, a także profilaktycznie po zawale serca w celu zapobiegnięcia powikłaniom krążeniowym (udar, zatory). Ważne aby podczas stosowania leku,wskaźnik INR mieścił się w przedziale terapeutycznym 2,0-3,5. Monitorowanie INR podczas stosowania Warfinu jest o tyle istotne, iż na poziom witaminy K wpływa poza stosowanym lekiem również dieta. Aby uniknąć zbyt wysokiego INR, czego konsekwencją mogą być krwotoki, wylewy, krwawienie z nosa, wskaźnik należy monitorować według zaleceń lekarza.
Więcej na ten temat w ulotce leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/83918/warfin-tabletki

Ponieważ zarówno lek Warfin, jak i inne leki przeciwzakrzepowe dostępne są wyłącznie na receptę, o ich stosowaniu lub zamianie na lek z innej grupy, musi zadecydować lekarz.

W naszym artykule na temat leków przeciwzakrzepowych podajemy przykłady leków, które mogą być stosowane w leczeniu zakrzepicy. Są to m.in. nowoczesne leki zawierające dabigatran czy riwaroksaban. Leki te, w przeciwieństwie do Warfinu, nie wymagają kontroli wskaźnika INR.
Wybierając konkretny lek z naszego artykułu można zapoznać się z jego ulotką. Proszę pamiętać, iż leków takich jak Warfin nie można odstawiać samodzielnie, nagle i bez konsultacji ze specjalistą.
Przesyłam link do artykułu na temat leków przeciwzakrzepowych:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwzakrzepowe

Wybierając konkretny lek z artykułu, poza ulotką można także sprawdzić dostępność danego preparatu w aptekach zintegrowanych z naszym portalem oraz jego cenę w aptekach, które udostępniają taką informację (jeśli lek jest refundowany, taka informacja, wraz z aktualną ceną również znajduje się na naszej stronie).

Farmaceuta nie ma natomiast możliwości zamiany leku Warfin na preparat z inną substancją czynną. Zatem, konieczna będzie wizyta u lekarza, który zna historię choroby.

Załączam również linki do materiałów, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/problemy-z-sercem
https://www.gdziepolek.pl/lista-lekow-refundowanych
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-zatorowosc-i-zakrzepice