← powrót do głównej strony opinii i pytań

Paweł (anonim, 37.109.33.)
około miesiąca temu, Warszawa

Jakim lekiem bez recepty można zastąpić Doretę?

Lek Dorette jakim lekiem można zastąpić bez recepty chodzi o lek na przepukline kregoslupa

Doreta zawiera dwie substancje czynne o działaniu przeciwbólowym: paracetamol oraz tramadol. Lek jest wskazany do krótkotrwałego uśmierzania bólu.

Jeśli chodzi o dokładny zamiennik leku Doreta, to niestety, takiego nie ma, bowiem jedna z substancji czynnych - tramadol jest w ogóle niedostępny do sprzedaży bez recepty. Drugi związek czynny - paracetamol bez problemu dostaniemy od ręki w każdej aptece.

Jeżeli lekarz zadecydował o przepisaniu Panu Dorety, może to oznaczać, że ból jest na tyle silny, iż nie skutkują inne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, bądź są przyczyny dla których nie może ich Pan brać.

Jeśli chodzi o siłę działania leków, to paracetamol należy do I stopnia drabiny analgetycznej (przeciwbólowej). Lekiem o podobnej sile działania do paracetamolu jest metamizol, czyli handlowo, np. Pyralgina.

Tramadol stanowi II stopień drabiny analgetycznej wraz z kodeiną, którą znajdzie Pan w takich lekach przeciwbólowych jak między innymi: Antidol czy Solpadeine.

Proszę pamiętać, iż wszystkie leki przeciwbólowe należy przyjmować jak najkrócej, ponieważ mogą one wywoływać szereg działań niepożądanych, z których najpopularniejsze są te ze strony układu pokarmowego, głównie żołądka.
Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym, który najmniej "szkodzi żołądkowi" jest paracetamol.
Z racji tego, przy stosowaniu preparatów uśmierzających ból, wskazane jest przyjmowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Potocznie mówiąc, stanowią one osłonę żołądka i zmniejszają skutki uboczne leków przeciwbólowych na przewód pokarmowy. Należą do nich np.: Controloc Control, Bioprazol Bio czy Nolpaza Control. Należy je przyjmować 30 minut przed śniadaniem.

Załączam link do śledzenia dostępności leku Doreta w aptekach skoordynowanych z GdziePoLek na terenie Warszawy (dawkę leku ustawiamy na pasku pod mapką):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/24480/doreta-37-5-mg-325-mg-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie?pvId=198622

jego ulotkę:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/24480/doreta-37-5-mg-325-mg-tabletki-powlekane/ulotka

oraz materiały powiązane z tematem pytania:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwbolowe
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy
https://www.gdziepolek.pl/tematy/co-oznacza-bol-w-pachwinie