Optimus (anonim, 37.47.203.)
około 2 lat temu, Warszawa

Czy przyjmowanie leku Polpril może prowadzić do wystąpienia duszności, zapalenia oskrzeli lub obrzęku błon śluzowych nosa?

Mam 75 lat.Biore lek Polpril 10mg wystepują zaburzenia ukladu oddechowego jak dusznosć,zapalenie oskrzeli,obrzek blony sluzowej nosa.Jaki lek stosowac na nadcisnienie aby nie bylo tych skutkow ubocznych.Bisocard 5 mg i Indapen SR 1.5 mg to leki towarzyszące.Indapen tez nie powinien byc stosowany z Polprilem.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Opisane przez Pana objawy mogą być skutkiem przyjmowania leku Polpril, zawierającego w swoim składzie ramipryl.
U pacjentów przyjmujących ten lek opisano częste występowanie działań niepożądanych, takich jak m.in. suchy kaszel z uczuciem łaskotania w gardle, zapalenie oskrzeli.
Więcej na ten temat znajdzie Pan w naszym opisie leku Polpril:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/63087/polpril-kapsulki

Jak również Pan zauważył, leku Polpril, Bisocard i Indapen stosowane są w celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli zostały one przepisane przez tego samego lekarza należy ściśle przestrzegać dawkowania, aby nie doszło do niebezpiecznych interakcji.
Należy zwrócić uwagę, iż jednoczesne stosowanie leków Polpril i Indapen SR może nasilać moczopędne działanie indapamidu, a tym samym wydalanie sodu i potasu z organizmu. W razie wystąpienia nadmiernego zmęczenia i zapotrzebowania na sen połączonego z zaburzeniami snu, trudności z koncentracją, zwiększenia wrażliwość na zimno (zwłaszcza zimne ręce i/lub stopy), wystąpienia bladości skóry, zawrotów i bólów głowy, przypadków omdleń lub innych niepokojących objawów związanych ze spadkiem poziomu sodu i potasu, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosując jednocześnie stosowania leków Bisocard i Indapen SR oprócz obniżenia ciśnienia tętniczego, może dochodzić także do spadku poziomu glukozy, co jest niebezpieczne zwłaszcza u osób chorujących na cukrzycę.

Przyjmując jednocześnie wyżej wymienione leki należy 2 razy dziennie monitorować ciśnienie krwi i zapisywać wyniki pomiarów.
Należy również skonsultować się z lekarzem, gdyż opisane przez Pana objawy mogą świadczyć np. o nietolerancji leków z grupy antagonistów angiotensyny (lek Polpril), o rozwoju chorób współistniejących (np. astma, pogłębienie niewydolności serca) czy alergii.

Działania niepożądane leków należy zgłaszać, o czym pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Przesyłam linki do ulotek pozostałych leków:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/12147/bisocard-tabletki-powlekane/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/produkty/37576/indapen-sr-tabletki

oraz artykułów, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba
https://www.gdziepolek.pl/tematy/problemy-z-sercem
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-alergie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jaki-cisnieniomierz-wybrac
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-wyleczyc-zapalenie-oskrzeli
https://www.gdziepolek.pl/tematy/preparaty-na-katar-alergiczny