← powrót do głównej strony opinii i pytań

Kasia (anonim, 89.64.26.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Czy wkładka antykoncepcyjna Kyleena może powodować mlekotok?

W lutym robiłam USG wkładki ponieważ nie dostałam okresu. Wszystko było ok. 2tyg temu byłam u ginekologa ponieważ po antybiotyku doustnym dostalam infekcji, badał mnie i nic nie mowil. Teraz zauważyłam pokarm w piersiach ? Robiłam test nic nie wyszło. Czy mogę być w ciąży ? Czy to wynik zaburzeń hormonalnych ?

W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mlekotok niezwiązany z ciążą lub porodem, może świadczyć o zaburzeniach w układzie podwzgórzowo-przysadkowym, taki stan może być spowodowany m.in. zaburzeniem poziomu prolaktyny we krwi.
Lekarz może zlecić odpowiednią diagnostykę i pomoże naleźć przyczynę takiego stanu.

Pomimo, iż mlekotok czy pojawienie się pokarmu w piersiach nie zostało opisane jako działanie niepożądane po zastosowaniu wkładki Kyleena, nie oznacza to iż taka sytuacja nie może wystąpić. Bardzo istotne jest, aby wszystkie działania niepożądane leków zgłaszać lekarzowi lub odpowiednim instytucjom, o czym pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Ponieważ objawy, które Pani opisuje są dość nietypowe, należy skontaktować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Przesyłam także linki do naszego opisu wkładki Kyleena:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95362/kyleena-przyrzad

oraz artykułów, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/krazki-dopochwowe
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

W opisanym przez Panią przypadku radziłabym jak najszybciej udać się do ginekologa w celu ustalenia przyczyny wystąpienia mlekotoku. Lekarz może wykonać m.in. badania krwi, które potwierdzą lub wykluczą ciążę. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku ciąży przeciwwskazane jest stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej. Bardzo ważne jest również wykluczenie ciąży pozamacicznej, która może zdarzyć się podczas stosowania wkładki Kyleena - informacje na ten temat znaleźć można na str 4 ulotki:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95362/kyleena-przyrzad/ulotka
Jest to stan wymagający natychmiastowej interwencji medycznej.

Wkładka Kyleena wykazuje na ogół wysoką skuteczność antykoncepcyjną, jednak mogą zdarzyć się pewne komplikacje, które zaburzą jej działanie. Więcej na ten temat pisaliśmy już we wcześniejszym wątku:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/6186/kyleena-jaka-jest-skutecznosc-wkladki-kyleena

Kyleena jest domacicznym systemem terapeutycznym (wkładką) uwalniającym hormon lewonorgestrel. Mlekotok (inaczej galactorrhoea, czyli wydzielanie mleka bez związku z ciążą) nie jest wymieniony jako działanie niepożądane w charakterystyce tego preparatu. Niespodziewany wypływ mleka może wystąpić w trakcie stosowania antykoncepcji zawierającej estrogeny - jednak lewonorgestrel nie należy do tej grupy hormonów. W literaturze opisano rzadkie przypadki, w których mlekotok wystąpił w trakcie stosowania wkładki zawierającej lewonorgestrel, jednak mechanizm takiego działania nie jest jednoznaczny. Bardzo trudno stwierdzić zatem, czy pojawienie się pokarmu w piersiach może być wynikiem działania wkładki. Dlatego jeszcze raz podkreślam, że powinna Pani jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który wykona odpowiednie badania.

Działania niepożądane leków, zwłaszcza te które nie są opisane w ulotce czy charakterystyce produktu leczniczego, można i warto zgłaszać. Więcej na ten temat w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane