mariola (anonim, 83.26.217.)
około 2 lat temu, Warszawa

Czy Dexamethason posiada zamiennik dostępny bez recepty?

Dzień dobry, potrzebuje jakiś dobry zamiennik bez recepty dla Dexamethason??

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Lek Dexamethason dostępny jest zarówno w postaci tabletek jak i kropli do oczu czy aerozolu. W składzie zawiera glikokortykosteroid - deksametazon o działaniu przeciwzapalnym, antyuczuleniowym czy przeciwświądowym.

Niestety, zarówno w przypadku tabletek jak i kropli ocznych oraz aerozolu, Dexamethason nie ma na rynku zamiennika dostępnego bez recepty.
W linku znajdzie Pani wykaz wszystkich postaci leku z deksametazonem dostępnych z przepisu lekarza:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/93782/dexamethasone-krka-tabletki/zamienniki

Jeżeli chodzi o reakcje skórne, kiedy stosowany jest deksametazon w postaci aerozolu, można, na przykład, zakupić w aptece bez recepty 0,5% hydrokortyzon w kremie. Jest to również steryd, w niskim stężeniu, o delikatniejszym działaniu niż deksametazon, który także działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne skóry.

Zamieszczam link do ulotki przykładowego hydrokortyzonu w kremie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/36803/hydrocortisonum-oceanic-krem/ulotka
oraz listę jego odpowiedników produkowanych przez inne firmy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/36803/hydrocortisonum-oceanic-krem/zamienniki

Należy pamiętać, że lek ten jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania i nie należy używać go na okolice oka, twarz czy błony śluzowe, a jeśli pojawią się jakiekolwiek reakcje nadwrażliwości lub objawy się nasilą, konieczne jest odstawienie kremu i kontakt z lekarzem.

Hydrokortyzon w stężeniu 1% jest już dostępny na receptę.

W przypadku stanów zapalnych oka, przydatne mogą okazać się chłodne okłady z herbaty, naparu ze świetlika, nagietka, rumianku czy okłady z lodu (przez ręcznik), które łagodzą obrzęk i zaczerwienienie.
2-3 saszetki produktu zalewamy wrzątkiem, zaparzamy kilka minut pod przykryciem, czekamy aż roztwór ostygnie i sporządzamy z niego okład przy użyciu jałowego kompresu z gazy.

W aptekach można dostać również krople do oczu z naturalnymi składnikami o działaniu przeciwzapalnym, m.in. świetlikiem, rumiankiem czy zieloną herbatą, np.
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88324/lacrimal-natura-krople-do-oczu/apteki/w-warszawie
Najlepiej, aby nie posiadały w składzie konserwantów, które mogą dodatkową podrażniać chore oko.

Jeśli objawy są nasilone bądź wymienione sposoby nie skutkują, najlepszym wyjściem będzie udanie się do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu oraz obserwacji, zadecyduje, który preparat będzie dla Pani najskuteczniejszy.