← powrót do głównej strony opinii i pytań

Aleksandra (anonim, 188.147.105.)
około 9 miesięcy temu, Warszawa

Czy Ibuprom Zatoki Tabs można zamienić na Ibuprom Zatoki?

Ibuprom zatoki tabletki powlekane 200 mg + 6.1 mg przepisane przez lekarza, a brak leku w aptece. Proszę o pomoc- w 3 aptekach był dostępny tylko silniejszy lek Ibuprom 200 mg + 30 mg, jest on prawie 5 razy silniejszy niż lek przepisany przez lekarza. A dawkowanie słabszego leku zostało mi przepisane 3 razy dziennie. Czy kupno silniejszego leku jest złym wyborem tutaj ? Proszę o fachową poradę

Preparat, który przepisał Pani lekarz, zawierający 200 mg ibuprofenu i 6,1 mg chlorowodorku fenylefryny nosi nazwę Ibuprom Zatoki Tabs.
Kolejny wymieniony przez Panią lek zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny i występuje pod nazwą handlową Ibuprom Zatoki.
Oba leki różnią się więc częściowo składem, chociaż ich wskazania do stosowania są dość zbliżone.
Pseudoefedryna zawarta w leku Ibuprom Zatoki udrożnia drogi oddechowe, bierze udział w oczyszczaniu zatok oraz zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Ustępujący obrzęk umożliwia odpłynięcie wydzieliny zalegającej w zatokach, czego konsekwencją jest ustępowanie stanu zapalnego. Wspomaga również łagodzenie bólu związanego z zatkaniem ujścia zatok.
W ulotce preparatu:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/37117/ibuprom-zatoki-tabletki-powlekane/ulotka
możemy zauważyć, że pseudoefedryna u niektórych pacjentów może powodować działania niepożądane, wśród których najczęściej obserwuje się przyspieszenie akcji serca, zaburzenia snu, podwyższenie ciśnienia tętniczego.

Fenylefryna wykazuje działanie zbliżone do pseudoefedryny, ale wywołuje mniej działań niepożądanych (m.in. ma mniejszy wpływ na częstotliwość skurczów serca).

Oczywiście wymienione działania niepożądane obu substancji nie występują u każdego pacjenta.

Jeśli zakup przepisanego preparatu nie jest możliwy, zalecałabym ponowny kontakt z lekarzem. Ma on dostęp do historii Pani chorób, wyników badań, więc jest w stanie ocenić potencjalne ryzyko zamiany fenylefryny na pseudoefedrynę w Pani przypadku oraz jej wpływ na Pani stan zdrowia oraz inne stosowane przez Panią leki.

Załączam hiperłącze do dostępności leku Ibuprom Zatoki Tabs w aptekach skoordynowanych z GdziePoLek na terenie Warszawy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/37118/ibuprom-zatoki-tabs-drazetki/apteki/w-warszawie

oraz artykuł, który może się przydać:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/skuteczne-sposoby-na-zapalenie-zatok