Monika (anonim, 81.15.187.)
około 2 lat temu, Pomorskie

Czy jest możliwe bezpieczne przetransportowanie szczepionki w czasie 4-godzinnej podróży?

dzień dobry. czy jest możliwe bezpieczne przetransportowanie samemu szczepionki 300km? droga wynioslaby okolo 4h torba termiczna lub lodowka samochodowa dalaby rade?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Szczepionki należy transportować i przechowywać w stabilnych warunkach termicznych w granicach od +2°C do +8°C. Nawet chwilowe zamrożenie szczepionki lub jej przegrzanie może być przyczyną nieskuteczności leku bądź zagrożenia zdrowia lub życia osoby szczepionej. Równie ważna jest także ochrona szczepionki przed światłem.

Ministerstwo zdrowia podaje, że jeśli temperatura powietrza nie przekracza 25°C, a planowany czas podróży nie jest dłuższy niż 60 min, szczepionkę można przewieźć bez specjalistycznych opakowań.
W pozostałych przypadkach należy użyć specjalnego opakowania termoizolacyjnego.
W aptekach dostępne są aluminiowe torebki termiczne, jednak bezpieczny czas transportu przy ich użyciu wynosi ok. 1-2h. W Pana przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie styropianowego pudełka z wkładem chłodzącym (dostępne w Internecie), termosu lub lodówki turystycznej. W przypadku użycia lodówki lub pudełka z wkładami chłodzącymi, proszę zadbać o to, by szczepionka nie stykała się z nimi bezpośrednio, co mogłoby ją narazić na zamarznięcie.

Poniżej podaję linki do naszych artykułów, które mogą Pana zainteresować:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-szczepienia-powoduja-autyzm
https://www.gdziepolek.pl/tematy/szczepienia-na-grype-dla-kogo-sa-przeznaczone
https://www.gdziepolek.pl/tematy/kalendarz-szczepien-dla-dzieci-i-niemowlat