← powrót do głównej strony opinii i pytań

czikita (anonim, 37.248.156.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Który lek będzie bardziej wskazany dla kobiety po histerektomii - Activelle, czy Femoston conti?

maa 45 lat. jestem po histerotomii z zachowaniem jajnikow. Niestety od 36 roku zazywalam lesinelle ze wzgledu na przedwczesna menopauze. teraz po histerotomii jeden lekarz przepisal mi femoston conti. a bylam u innegp lekarza i ten przepisal mi activelle, ktore brac jaka jest roznicamiedzy tymi tabletkami?

Femoston Conti i Activelle to tabletki dwuskładnikowe, oba leki zawierają w swoim składzie estradiol w dawce 1 mg. Estradiol to hormon odpowiedzialny m.in. za rozwój żeńskich narządów płciowych, regulację cyklu miesiączkowego czy regulacji nieprzyjemnych objawów, towarzyszących menopauzie.
Drugą składową leków jest natomiast progestagen, syntetyczna pochodna progesteronu o działaniu wielokrotnie silniejszym niż naturalny progesteron. Progestageny stosowane są w leczeniu wielu chorób ginekologicznych, m.in.: w zespole napięcia przedmiesiączkowego, w endometriozie, czy w hormonalnej terapii zastępczej, zapobiegają rozrostowi błony śluzowej macicy, kontrolują krwawienia i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka endometrium.
Femoston Conti zawiera w swoim składzie progestagen o nazwie dydrogesteron , który działa 10–30 razy silniej niż podawany doustnie progesteron. Lek stosowany jest jako hormonalna terapia zastępcza przy występowaniu objawów niedoboru hormonów żeńskich spowodowanych przekwitaniem (klimakterium) lub usunięciem jajników. Zapobieganie osteoporozie u kobiet po menopauzie z dużym ryzykiem złamań, u których nie można stosować w tym celu innych leków.
Więcej na ten temat w ulotce leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/29459/femoston-conti-tabletki-powlekane/ulotka
W skład leku Activelle wchodzi inny progestagen - noretysteron, progestagen II generacji, wskazany w leczeniu m.in. pierwotnych i wtórnych braków miesiączki, objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, mastopatii, mastodynii, w regulacji terminu miesiączki, w endometriozie. Noretysteron stosowany jest jako składnik leków antykoncepcyjnych i w hormonalnej terapii zastępczej.
Więcej na ten temat w ulotce:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/2171/activelle-tabletki-powlekane/ulotka
Proszę zatem zauważyć, iż oba leki mają bardzo podobne wskazania i mogą być stosowane w hormonalnej terapii zastępczej. W karcie charakterystyki leku Activelle i Femoston Conti widnieje natomiast informacja, iż leki przeznaczone są do stosowania u kobiet z zachowaną macicą, brak natomiast wzmianki o stosowaniu leku u pacjentek po histerektomii całkowitej i częściowej, zatem w tym przypadku przed zastosowaniem leków zasadne byłoby ponowne omówienie terapii z ginekologiem.

Hormonalna terapia zastępcza może być przeciwwskazana u kobiet po histerektomii z powodu raka trzonu macicy. Jeśli macicę i przydatki usunięto u kobiety, która kilka lat temu przeszła menopauzę, nie zaleca się HTZ, gdyż jajniki same przestały już produkować hormony. Jest to kolejny dowód na to, iż konieczna będzie powtórna kontrola u lekarza przed rozpoczęciem terapii.

Więcej na temat HTZ można przeczytać w naszym artykule:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/htz-hormonalna-terapia-zastepcza-w-menopauzie