DODO (anonim, 80.238.98.)
około 2 lat temu, Warszawa

Czy po Hydroksykarabmidzie mogą wystąpić problemy skórne?

Witam. Mam pytanie czy po Hydroksykarabmidzie mogą wystąpić problemu skórne typu suchość skóry ? Od kiedy zaczełam leczc sie tym lekiem moja cera jest zeimista przesuszona..rzuciłam palenie i jest dalej problem, mam 30 lat więc cera może nie jest już idealna ale taka suchość...

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W trakcie stosowania leków zawierających hydroksykarbamid mogą wystąpić działania niepożądane dotyczące skóry i tkanki podskórnej, w tym suchość i łuszczenie się naskórka. Dzieje się tak, ponieważ hydroksykarbamid jest lekiem cytostatycznym. Oznacza to, że hamuje podział komórek i rozrost nowotworu. Wiąże się to jednak z negatywnym wpływem na zdrowe, szybko dzielące się komórki w organizmie - a do tej właśnie grupy należą np. komórki naskórka.

Działania niepożądane hydroksykarbamidu są szczegółowo wymienione w ulotce produktu Hydroxycarbamide TEVA. Można ją przeczytać tutaj:
http://www.teva.pl/Products/ProductDocuments/Hydroxycarbamid_TEVA_CAP_PIL_2016_03_01.pdf
Świąd, rogowacenie i łuszczenie się skóry są wymienione jako występujące bardzo rzadko.

Czasami terapia danym lekiem wiąże się niestety z działaniami niepożądanymi. Należy jednak pamiętać, że każdy lek jest poddawany wielu badaniom bezpieczeństwa zanim trafi na rynek. Preparat zostaje dopuszczony do obrotu jeżeli korzyści z jego stosowania przeważają nad działaniami niepożądanymi. Więcej na ten temat przeczyta Pani w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Zalecam również porozmawiać o tym problemie z lekarzem, który przepisał lek. Lekarz prowadzący najlepiej zna Pani historię choroby i będzie Pani w stanie doradzić w kwestii przyczyny i leczenia problemów skórnych, jakie u Pani wystąpiły.

W aptekach są dostępne specjalistyczne preparaty, które przyniosą ulgę w przypadku przesuszonej skóry po chemio- i radioterapii. Należy do nich na przykład krem odbudowująco-odżywczy Apiderm, Chemodry B6 czy też Oncoderma:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/98007/oncoderma-krem-do-twarzy-i-ciala-spf-20-krem/apteki/w-warszawie

Można zastosować również maści i kremy, które mają status leku i zawierają alantoinę i/lub olej lniany. Należą do nich Alantan Plus czy Linomag:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/3049/alantan-plus-krem/apteki/w-warszawie

https://www.gdziepolek.pl/produkty/43853/linomag-masc/apteki/w-warszawie

Na koniec pragnę podkreślić, że działania niepożądane leków można zgłaszać i warto to robić. Polecam lekturę naszego artykułu na ten temat w celu uzyskania szczegółowych informacji:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane