Www (anonim, 176.221.122.)
około 2 lat temu, Warszawa

Jakie badania wykonuje się aby stwierdzić czy mamy do czynienia z wirusem czy bakterią?

Dzień dobry
Lekarz przepisał mi ebilfumin 0.75 bez przeprowadzenia diagnostyki laboratoryjnej. Lek biorę drugi dzień ale nie widzę poprawy. Jakie badania wykonuje się aby stwierdzić czy w organizmie mamy do czynienia z wirusem czy bakteria. Proszę o szybką odpowiedź

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dzień dobry,

często na pierwszy rzut oka trudno odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Podstawowe różnice:
infekcji wirusowej towarzyszy stan podgorączkowy, natomiast infekcja bakteryjna przebiega często z wysoką gorączką >38,5 st.C. Zimą częściej zapadamy na choroby wirusowe, gdyż organizm jest osłabiony i narażony na dużą różnicę temperatur, natomiast infekcje bakteryjne częściej dopadają nas latem.
Są to jednak ogólne spostrzeżenia, dlatego aby się upewnić z jakiego typu infekcją mamy do czynienia należy wykonać badania diagnostyczne, takie jak m.in ogólna morfologia, CRP, OB, wymaz z nosa lub gardła, badanie moczu. Jeśli w wymazie zostanie wykryta bakteria chorobotwórcza, laborant wykona antybiogram, który pozwoli dokładnie określić, jaki antybiotyk należy zastosować, aby zwalczyć konkretną bakterię.

Jeśli chcemy wykonać badanie bezpłatnie, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi odpowiednie skierowanie. Można również skorzystać z usług prywatnego laboratorium, gdzie skierowanie nie jest wymagane, jednak za takie badanie będzie trzeba zapłacić według cennika obowiązującego w danej placówce.

Zatem jeśli po 5 dniach stosowania terapii lekiem Ebilfumin stan zdrowia nie ulegnie poprawie lub w ciągu 2-3 dni gorączka będzie się utrzymywać powyżej >38 st C należy udać się do lekarza w celu zmiany sposobu leczenia.

Przesyłam link do naszych artykułów, które mogą okazać się przydatne:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/26048/ebilfumin-kapsulki
https://www.gdziepolek.pl/tematy/przeziebienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-szybko-wyleczyc-grype

Pozdrawiam!