Zofinka (anonim, 188.146.114.)
około rok temu, Warszawa

Jaka jest różnica między lekiem Betesda a Fluoksetyną?

Czy mogę poprosić o wyjaśnienie mi różnicy między lekami Betesda a Fluoksetyna? Dwóch różnych lekarzy dwa różne leki dla tej samej osoby, tzn ze inaczej została zdiagnozowano. Chciałabym poznać różnicę. Dziękuję

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dzień dobry,

lek Betesda zawiera w składzie escitalopram - substancję przeciwdepresyjną należącą do grupy leków nazywanych "selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny". Fluoksetyna to substancja, która również należy do tej samej grupy. W klasyfikacji farmakologicznej te substancje są więc blisko siebie.

Betesda ma wskazania do zastosowania w wybranych typach depresji, zaburzeniach lękowych i obsesyjno-kompulsyjnych (natrętne myśli, obsesje). Fluoksetyna stosowana jest w depresji, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych oraz bulimii (nadmierne objadanie się z następującymi wymuszanymi wymiotami). Jak widać niektóre ze wskazań do zastosowania obu leków pokrywają się.

Warto pamiętać, że leczenie schorzeń psychicznych jest skomplikowane - opiera się przede wszystkim na objawach opisywanych przez pacjenta, obserwacji i doświadczeniu klinicznym lekarza. Pomimo, że są to dwa różne leki, mają także cechy wspólne, dlatego ich przepisanie przez dwóch różnych lekarzy nie musi świadczyć o błędnej (innej) diagnozie któregoś ze specjalistów. Oczywiście nie należy przyjmować obu preparatów równocześnie.

Załączam link do artykułu na temat depresji:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/depresja

oraz hiperłącza do wyników wyszukiwania dostępności obu leków oraz do ich ulotek:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/10498/betesda-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/10498/betesda-tabletki-powlekane/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/produkty/30651/fluoksetyna-egis-kapsulki/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/30651/fluoksetyna-egis-kapsulki/ulotka

Warto zwrócić uwagę na przeciwwskazania i skutki uboczne, którymi oba leki mogą się różnić.

Pozdrawiam serdecznie!