← powrót do głównej strony opinii i pytań

Beata (anonim, 188.146.32.)
około 5 miesięcy temu, Polska

Czy Kalipoz i Tensart można stosować razem?

Witam, do tej pory bralam cobespres 80/12,5 wraz z kalipoz - dawks na noc.aktualnie po wycofaniu cobespres lekarz przepisal mi tensart 80mg ale nie powiedzisl czy nadal brac do tego kalipoz (ja nie pytalam) ale po przeczytaniu ulotki tensart80mg nasuwa mi sie ta watpliwosc - wizyta u lekarza mozliwa za tydzien a nowy lek powinnam zaczac brac od jutra - prosze o info jrsli to mozliwe na kacbe66@wp.pl

Dzień dobry,

zarówno przyjmowany przez Panią wcześniej lek Co-bespres, jak i obecnie przyjmowany Tensart, zawierają w swoim składzie walsartan. Jednoczesne stosowanie walsartanu z lekami zawierającymi potas (Kalipoz prolongatum) stanowi niebezpieczną i istotną interakcję lekową.
Stosowanie preparatów uzupełniających stężenie potasu w organizmie łącznie z walsartanem może powodować nadmierny wzrost stężenia potasu we krwi w szczególności, u pacjentów chorujących na cukrzycę lub niewydolność krążenia lub nerek.

Więcej na ten temat w ulotce leku Tensart:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/77992/tensart-tabletki-powlekane/ulotka

Jednoczesne stosowanie tych preparatów jest możliwe tylko pod ścisła kontrolą lekarza, który ustali odpowiedni schemat dawkowania i zaleci regularne badanie krwi pozwalające monitorować poziom potasu.

W razie wystąpienia apatii, zmniejszonej siły mięśniowej, nadmiernego zmęczenia, zaburzeń rytmu serca lub innych niepokojących objawów, po zastosowaniu obu leków należy skonsultować się z lekarzem.

Wysyłam także linki do artykułów, które mogą Panią zainteresować:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-nadcisnienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-z-walsartanem-wycofane-z-obrotu
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba

Pozdrawiam!

dziękuję!