← powrót do głównej strony opinii i pytań

Anna (anonim, 77.91.42.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Odpowiednik leku acenokumarol

Maz bierze acekumarol i co 14 dni musi badac krew czy jest lek tego typu przy ktorym nie ma potrzeby tak czestego badania krwi .

Dzień dobry,

lek acenokumatol stosowany jest w profilaktyce oraz leczeniu tętniczych i żylnych powikłań zakrzepowo- zatorowych, zapobiega tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

Więcej na ten temat w ulotce leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/1612/acenocumarol-wzf-tabletki/ulotka

Zarówno lek o który Pani pyta, jak i wszystkie jego zamienniki muszą być przyjmowany pod ścisła kontrolą lekarza, szczególnie na początku terapii. Niezbędna jest kontrola czasu protrombinowego i wskaźnika INR, dlatego tak często należy pobierać krew. Takie działanie pozwala zapobiegać wystąpieniu niebezpiecznych dla zdrowia i życia nagłych samoistnych krwawień lub krwotoków (gdy np. dawka leku jest zbyt wysoka) i pozwala ustalić odpowiednią dawkę leku dla konkretnego pacjenta (aby nie dopuścić np. do sytuacji, gdzie INR będzie poniżej 2, co świadczy o zbyt małej dawce leku).

Swoje wątpliwości odnośnie właściwego sposobu leczenia, należy omówić z lekarzem prowadzącym, jednak obawiam się, że na ten moment tak częste pobieranie krwi będzie u Pani męża niezbędne, ponieważ tylko w ten sposób można kontrolować skuteczność terapii i zapewnić bezpieczeństwo pacjenta.

Dostępne są również urządzenia do domowego pomiaru INR, jednak ich cena jest dość wysoka (w granicach tysiąca zł), dlatego zasadność zakupu takiego urządzenia warto najpierw przedyskutować z lekarzem prowadzącym.

Przesyłam także link do informacji, które mogą okazać się przydatne:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-zatorowosc-i-zakrzepice

Pozdrawiam!