Kuba20021102 (anonim, 5.184.103.)
około miesiąca temu, Warszawa

Jakie produkty żywieniowe codziennego użytku wpływają na skuteczność antykoncepcji?

Moja dziewczyna od pewnego (około 5 miesięcy) czasu stosuje tabletki antykoncepcyjne vibin mini. Na wstępie zaznaczę ze bardzo staramy się żeby były brane prawidłowo tj. Codziennie o tej samej porze ,ale czasami zdarzy się jej wziąć tabletkę maksymalnie godzinę/półtorej po czasie i pierwsze moje pytanie brzmi czy takie opóźnienie wpływa negatywnie na skuteczność leku? Oboje edukujemy sie w tematyce tego preparatu jednak dalej wielu rzeczy nie wiemy i stad też ten wpis. Podczas miesiączki nakłoniłem ją do przerzucenia się na ibuprofen (wcześniej brała paracetamol ale wyczytałem ze w większych dawkach obniża skuteczność wiec zrezygnowała z niego) nie bierze również węgla aktywnego oraz nie pije herbat ziołowych ale dalej mam wątpliwości co do produktów codziennego użytku bo lista substancji niekorzystnie reagujących z tabletkach jest spora:
barbituranami
karbamazepiną
fenytoiną
prymidonem
ryfampicyną
lekami stosowane w leczeniu zakażeń wirusem HIV (rytonawir, newirapina, efawirenz)
lekami stosowanymi w leczeniu WZW typu C (ombitaswir/ parytaprewir/ rytonawir/ dasabuwir)
gryzeofulwiną
okskarbamazepiną
topiramatem
zielem dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum)

Stad też kolejne pytanie, po ludzku ,jakie codziennie stosowane produkty żywieniowe maja w składzie wymienione powyżej substancje źle działające na efektywność tabletek? Dodam ze nie ma żadnych chorób i nie przyjmuje stałych leków. Pomimo tabletek dalej używamy prezerwatyw żeby mieć te „100%” pewności jednak chcielibyśmy mieć pewność ze możemy z nich zrezygnować i cieszyć się sobą mając przy tym nikłe ryzyko na ciąże (jak podają źródła wskaźnik pearla dla vibin mini to 0.09 a uwzględniając błąd w stosowaniu leku wzrasta do około 0.6)
Dlatego proszę o wszelkie możliwe porady których nie ma w ulotce bądź są napisane w sposób nie jasny aby uniknąć niechcianych „kłopotów” :)
Z góry dziękuje

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli opóźnienie w przyjęciu leku antykoncepcyjnego ma miejsce co jakiś czas, to nie ma ono wpływu na jego skuteczność. Jeśli natomiast tabletki przyjmowanie są systematycznie w sposób nieregularny - to owszem - zdarzają się przypadki mniejszej ich skuteczności, co skutkuje uwolnieniem komórki jajowej i zapłodnieniem.

Produkty żywieniowe nie mają w składzie związków, które mogłyby wpłynąć na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Owszem, niektóre z nich zawierają substancje wymienione w tym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/app/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

np. pieczywo z siemieniem lnianym czy soki z witaminą C, jednak są to znikome ilości, w dodatku poddane obróbce termicznej, które nie mają najmniejszego wpływu na antykoncepcję, dlatego podczas zażywania tabletek chroniących przed ciążą można bez wyrzutów i obaw zachować dotychczasowy tryb żywieniowy.

Ostrożność natomiast trzeba zachować podczas spożywania alkoholu oraz niektórych soków, co wyjaśniałam tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/app/opinie-i-pytania/22802/czy-alkohol-oslabia-skutecznosc-antykoncepcji

https://www.gdziepolek.pl/app/opinie-i-pytania/19902/atywia-czy-podczas-przyjmowania-tabletek-antykoncepcyjnych-mozna-pic-sok-pomara

Oczywiście, nie oznacza to calkowitej rezygnacji z ich spożywania.

Przed zastosowaniem każdego produktu leczniczego należy zapoznać się z jego ulotką, a szczególnie z sekcją dotyczącą połączeń z innymi lekami. Znajdą tam Państwo informacje, czy dana substancja aktywna wchodzi w interakcję z antykonecepcją.

Na temat skuteczności leku Vibin Mini wypowiadałam się tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/app/opinie-i-pytania/49938/vibin-jaka-jest-szansa-ze-doszlo-do-zaplodnienia-jesli-biore-tabletki-vibin-m

Załączam także inne materiały, które mogą okazać się pomocne: