Anka (anonim, 217.97.86.)
około 11 dni temu, Warszawa

Czy istnieje możliwość zapłodnienia przy braniu tabletek Novynette regularnie?

Czy istnieje możliwość zapłodnienia przy braniu tabletek novynette regularnie (+-20 minut) podczas rozpoczęcia nowego któregoś z kolei opakowania (1 tabletka nowego opakowania), stosunek byl przerywany. Tylko po 10 dniach od stosunku czuję dziwne mrowienie brzuchu i nagle wszystkie wczesne objawy ciąży do mnie pasują. Test wykonałam po 10 dniach i był negatywny. Czy branie antybiotyku macromax pod koniec poprzedniego opakowania mogło wpłynąć na działanie tabletek?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Lek Novynette zapobiega zajściu w ciążę dzięki hamowaniu owulacji, zagęszczaniu śluzu w szyjce macicy oraz zmianie błony śluzowej macicy w celu zapobiegnięcia implantacji zarodka:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/82281/vibin-mini-tabletki-powlekane

Prawidłowo przyjmowane tabletki antykoncepcyjne Novynette - podkreślam prawidłowo - są bardzo skuteczną metodą antykoncepcyjną. Mówiąc "prawidłowo" mam na myśli nie tylko niepomijanie tabletek, ale także ich regularne przyjmowanie - w stałych odstępach czasowych.

Chociaż nie jest to metoda skuteczna w 100%, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo niskie i wiele par nie decyduje się na dodatkowe metody zapobiegania ciąży, jeśli partnerka przyjmuje antykoncepcję w sposób prawidłowy. W połączeniu z prezerwatywą tabletki dają bliskie zeru ryzyko ciąży, jednak nigdy nie jest i nie będzie ono zerowe, choć prawdopodobieństwo, że zawiodą obie metody na raz jest znikome.

Zgodnie z materiałami dla leku Novynette wskaźnik Pearl’a Wskaźnik Pearl’a wynosi 0,2 - 0,5.

Wskaźnik (indeks) Pearla przedstawia liczbę niepożądanych ciąż, do których doszło podczas regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. Im mniejszą wartość ma wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest metoda antykoncepcji.

Jak widać więc tabletki Novynette, ale także inne hormonalne środki antykoncepcyjne są metodami skutecznymi. Niemniej sporadycznie zdarzają się nieplanowane ciąże - jest to bardziej prawdopodobne, jeśli kobieta nie stosuje tabletek prawidłowo, np. przyjmuje je nieregularnie lub pomija, lub jeśli pojawią się czynniki obniżające skuteczność leku.

Test ciążowy jest wiarygodny, gdy zostanie wykonany minimum 14 dni po stosunku:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/test-ciazowy-jaki-wybrac-i-kiedy-zrobic

Macromax osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Stosowanie prezerwatywy jest wymagane przez cały okres antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Pierwsze objawy ciąży odczuwalne są dopiero około 6 jej tygodnia, więc opisane przez Panią objawy są zapewne związane z tym, że się Pani stresuje i ciągle myśli o ewentualnym zapłodnieniu.