Dona (anonim, 178.239.10.)
około miesiąca temu, Warszawa

Co mogę zastosować na zmniejszenie apetytu? Czy mogłam zatruć się preparatem z chromem?

przez 11 dni brałam chrom 200 Ostrovit na zmniejszenie apetytu,jak podano w ulotce 1 tabletkę dziennie. Po ok 7 dniach zaczęłam czuć nieprzyjemny smak i węch praktycznie wszystkich potraw. Czy to możliwe,że doszło do zatrucia organizmu chromem ?
Co jest warte uwagi jeśli chodzi o zmniejszenie apetytu ???

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około miesiąca temu

Zatrucie organizmu chromem może występować przy stosowaniu wysokich dawek suplementów przez dłuższy okres czasu. W przypadku osób, które spożywają zbyt mało chromu w pożywieniu, można rozważyć uzupełnienie diety suplementami. Dzienna zalecana dawka w suplementacji waha się pomiędzy 50 a 200 mikrogramów na dobę. Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają maksymalną suplementację na poziomie 250 mikrogramów/doba.

Preparat firmy Ostrovit zawiera dzienną maksymalną porcję chromu (200 mikrogramów). Jest dość mało prawdopodobne, aby w tak krótkim czasie nastąpiło ewentualne zatrucie organizmu.

Jednakże do tej pory nie stwierdzono pozytywnych skutków kuracji u pacjentów bez niedoboru chromu. Objawami niedoboru chromu wskazującymi ewentualną konieczność uzupełniania są osłabienie, stany lękowe. depresja, nerwowość, podwyższony poziom cukru we krwi oraz zmęczenie.

Nadmierna podaż chromu powoduje wystąpienie stanów zapalnych skóry, zaburzeń pracy nerek i wątroby, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz nowotworów. Nie znalazłam w literaturze informacji o wpływie nadmiernej podaży chromu na zmianę odczuwanego smaku i zapachu.

W przypadku, gdy po zakończeniu stosowania preparatu, objawy nie ustąpią, zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Preparatami skutecznie zmniejszającymi łaknienie są preparaty błonnikowe, które zapewniają przedłużone uczucie sytości. Podsumowanie o preparatach błonnikowych zawarliśmy w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/preparaty-z-blonnikiem

Dodatkowo zachęcam do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/fakty-i-mity-o-odchudzaniu
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/rosliny-na-odchudzanie-i-oczyszczanie
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/odchudzanie
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/ziola-na-odchudzanie