Ona (anonim, 94.254.176.)
około 21 dni temu, Warszawa

Czy podczas stosowania tabletek z pierwszego opakowania Slinda można zajść w ciążę?

Biore drugie opakowanie Slinda . Pierwsza tabletka wzieta ptzy pierwszym dniu plamkenia. Pierwszy dzien miesiaczki . Wspolzylam bez dodatkowych zabezpieczen I moje pytanie czy przy pierwszzym opakowaniu leku mozna zajsc w ciaze ?? Dodam ze tabletki brane regularnie

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli pierwszą tabletkę leku Slinda przyjęła Pani w pierwszym dniu miesiączki, to była Pani od razu chroniona przed ciążą, więc odbyty stosunek był zabezpieczony.

Przy regularnym przyjmowaniu tabletek Slinda ryzyko zajścia w ciążę jest takie samo na każdym etapie zażywania leku - zarówno przy pierwszym, jak i pozostałych opakowaniach.

Potencjał hamowania owulacji przez produkt Slinda podawany codziennie przez 24 dni, oceniono w badaniu przeprowadzonym z udziałem 60 zdrowych, młodych kobiet, na podstawie aktywności jajników. W 1. cyklu leczenia, nie obserwowano owulacji, natomiast w cyklu 2. obserwowano jedną owulację.

W badaniu fazy II z udziałem 130 kobiet, zahamowanie owulacji podczas stosowania produktu Slinda utrzymywało się pomimo czterech planowych opóźnień przyjęcia tabletki o 24 godziny, w dniach 3, 6, 11 i 22.

W zbiorczej analizie badań wyliczono następujące wskaźniki Pearl’a:
- wskaźnik Pearl’a (18-45 lat), błąd pacjentki + niepowodzenie metody: 0,73,
- wskaźnik Pearl’a (18-35 lat), błąd pacjentki + niepowodzenie metody: 0,93.

Wskaźnik (indeks) Pearla przedstawia liczbę niepożądanych ciąż, do których doszło podczas regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. Im mniejszą wartość ma wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest metoda antykoncepcji.

Tłumacząc bardziej szczegółowo - pierwszy podany przeze mnie wskaźnik "dla niepowodzenia metody" - pokazuje liczbę ciąż w przypadku, gdy dana metoda antykoncepcji nie jest obarczona żadnym błędem - zakładamy idealny metabolizm pacjentki, dobre zdrowie, regularne przyjmowanie pigułek, brak stosowania innych leków, co w praktyce, jak wiadomo, nie jest możliwe. Z tego też względu opracowano drugi wskaźnik, który obejmuje niepowodzenie metody i błąd pacjenta, np. nieregularne przyjmowanie pigułek, zażywanie innych leków, które osłabiają skuteczność stosowanej antykoncepcji. Jest on więc bardziej praktyczny i ma większe odniesienie do codzienności pacjentki.

Jak widać więc tabletki Slinda, ale także inne środki antykoncepcyjne jednoskładnikowe są metodami skutecznymi. Wskaźnik Pearl'a dla Slinda jest porównywalny z tym dla tabletek dwuskładnikowych (np. Vines = 0,57), niemniej sporadycznie zdarzają się nieplanowane ciąże - jest to bardziej prawdopodobne, jeśli kobieta nie stosuje tabletek prawidłowo, np. przyjmuje je nieregularnie lub pomija, lub jeśli pojawią się czynniki obniżające skuteczność leku.

Załączam opracowania, które mogą okazać się pomocne:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/101505/slinda-tabletki-powlekane
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji