RD (anonim, 109.241.158.)
około miesiąca temu, Warszawa

Jak łączyć lek Pylera z stosowanymi przewlekle: Glucophage XR (2X1), Teldipin (1X1), Nebispes (1X1/2), Euthyrox (1X1), Helides 40 (2X1) i probiotyk? Jak kolejnościowo przyjmować leki i w jakich odstępach czasu?

Jak łączyć lek Pylera z stosowanymi przewlekle: Glucophage XR (2X1), Teldipin (1X1), Nebispes (1X1/2), Euthyrox (1X1)? Do tego dochodzi Helides 40 (2X1) i probiotyk (jeszcze nie wiem jaki). Jak kolejnościowo przyjmować leki i w jakich odstępach czasu?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli chodzi o leki Teldipin i Nebispes to ich producenci nie podają dogodnej pory stosowania leków. Informacja ta obejmuje stosowanie leków raz na dobę o tej samej porze przed, w czasie lub po posiłku.

Tabletkę lub jej części należy połknąć popijając wodą.

Właściwą porę stosowania leków Niebispes i Teldipin oraz odstępy czasowe między nimi wybiera lekarz, zapoznany z wartościami ciśnienia pacjenta (szczególnie tych, które występują rano, po wstaniu) i historią innych przyjmowanych leków.
Przyjęło się, że leki na nadciśnienie powinno się zażywać rano, natomiast niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że przyjmowanie tej grupy leków wieczorem znacznie zmniejsza ryzyko zawałów serca czy udarów mózgu.

Nie należy pić soku grejpfrutowego ani jeść grejpfrutów podczas stosowania leku Teldipin, ponieważ grejpfruty i sok grejpfrutowy mogą powodować zwiększenie stężenia substancji czynnej - amlodypiny we krwi, co może wywołać nieprzewidywalne nasilenie działania obniżającego ciśnienie krwi.

W przypadku leku Glucophage XR osoby dorosłe zwykle zaczynają od 1 tabletki leku raz na dobę podczas wieczornego posiłku. Jeśli lek ma być stosowany 2 razy na dobę, to zazwyczaj podawana dawka obejmuje 1 tabletkę w trakcie śniadania, a drugą w trakcie kolacji.

Helides, jak i inne leki z grupy inhibitorów pompy protonowej pod wpływem pH< 4 przekształcają się w formę bardziej aktywną ulegającą wchłanianiu w jelicie cienkim, dlatego ważne jest, aby przyjmować go przed posiłkiem, a najlepiej na czczo, jednak w przypadku eradykacji Helicobacter pylorii najlepiej byłoby łączyć Helides z lekiem Pylera, przyjmując oba leki jednocześnie po posiłku.

Jak podaje producent:
"Omeprazol zwiększa absorpcję bizmutu (jednej z substancji czynnych leku Pylera). Dlatego zaleca się przyjmowanie produktu Pylera i omeprazolu po posiłkach w celu zmniejszenia wchłaniania bizmutu."

W Pani/Pana przypadku lekarz zalecił esomeprazol (Helides), nowszy lek z tej samej grupy terapeutycznej, co omeprazol, zatem sposób dawkowania powinien być podobny.

W Charakterystyce Produktu producent leku Pylera podaje, iż ryzyko wystąpienia neurotoksyczności w przypadku krótkotrwałego przyjmowania bizmutu w dawkach terapeutycznych wraz z omeprazolem jest znikome, zatem, nie ma znaczenia, czy będzie Pan/Pani stosował(a) Helides na czczo, czy łącznie z lekiem Pylera.

Z uwagi na to, że Euthyrox należy przyjmować jeden raz na dobę, rano, na czczo - co najmniej pół godziny przed śniadaniem, popijając niewielką ilością płynu (np. pół szklanki wody), Helides proponuję przyjmować łącznie z lekiem Pylera.

Stosowanie leku Pylera stwarza ryzyko problemów ze śluzówką przełyku, dlatego kapsułki należy połykać w całości, w pozycji siedzącej popijając pełną szklanką wody (250 ml), aby uniknąć podrażnienia gardła. Nie należy kłaść się bezpośrednio po przyjęciu leku Pylera.

Jeśli chodzi o probiotykoterapię w czasie eradykacji Helicobacter, to jest ona wskazana, ze względu na obecność antybiotyku. Więcej na temat doboru preparatu znaleźć można tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/43700/pylera-dobry-wieczor-czy-po-leczeniu-pyrela-14-dni-plus-enterolem-2x1-d

W przypadku preparatu probiotycznego zawierającego drożdżaki, takiego jak Enterol, nie trzeba zachowywać odstępu czasowego probiotykiem a lekiem Pylera i oba leki można przyjąć razem, natomiast w przypadku probiotyków bakteryjnych odstęp ten powinien wynosić co najmniej 2 godziny od przyjęcia leku Pylera.

W razie dalszych wątpliwości, proszę skontaktować się z lekarzem, który zalecił terapię.

Przesyłam linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-przyjmowanie-kilku-lekow-jednoczesnie-jest-bezpieczne
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-laczyc-leki-z-jedzeniem