Marek (anonim, 35.214.229.)
około 28 dni temu, Jeżyce, Poznań

Czy można stosować jednocześnie Wellbutrin XR i Brintellix?

Dzień dobry, wróciłem od lekarza z receptą na Brintellix 10 mg wieczorem i Wellbutrin 150 mg rano.
Jednak trochę się martwię ponieważ przeczytałem, że nie powinno łączyć się tych substancji ponieważ nasilają swoje działanie.
Czy to pomyłka, czy powinienem jednak zastosować się do wskazań lekarza?
Pozdrawiam serdecznie.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jednoczesne stosowanie bupropionu (Wellbutrin XR) z wortioksetyną (Brintellix) może prowadzić do ponad dwukrotnego wzrostu stężenia wortioksetyny we krwi, co może zwiększać częstość występowania działań niepożądanych, w tym nudności, wymiotów, bezsenności i zawrotów głowy. Podczas jednoczesnego stosowania wspomnianych leków może dojść także do obniżenia progu drgawkowego.

Jednoczesne zastosowanie obu leków nie jest bezwzględnie przeciwwskazane, jednak terapię skojarzoną należy prowadzić ostrożnie, pod ścisłą kontrolą lekarza. Przeciwwskazaniem do równoczesnego przyjmowania obu leków są pacjenci, u których w przeszłości stwierdzono drgawki bądź czynniki predysponujące do ich wystąpienia.

Gdyby oba leki zostały przepisane przez różnych lekarzy, zalecana byłaby ponowna konsultacja w celu ustalenia, czy modyfikacja dawkowania nie jest konieczna.

Jeśli ten sam lekarz zalecił stosowanie obu leków jednocześnie, w jego korzyści z terapii przewyższają ewentualne ryzyko. Proszę stosować się do zaleceń lekarza. Proszę jednak bacznie obserwować reakcję organizmu, w razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów (np. gorączki, wysokiego ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca, drgawek, niepokoju, halucynacji) należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Więcej o tym, czym przyjmowanie kilku leków jednocześnie może być niebezpieczne pisaliśmy w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-przyjmowanie-kilku-lekow-jednoczesnie-jest-bezpieczne