-ona- (anonim, 176.97.31.)
około miesiąca temu, Warszawa

Proszę mnie uświadomić czy ilości i sposób w jaki zalecono mi je zażywać nie spowodują, że odbije się to na moim zdrowiu?

Witam. Mam 70 lat. Od wielu leczę się na nadciśnienie i podwyższony cholesterol. Teraz doszły mi problemy z kręgosłupem (przepuklina odcinka szyjnego w 4-ch kręgach) Żeby nie wchodzić w szczegóły zapytam wprost. Dwóch lekarzy (lekarz pierwszego kontaktu i neurochirurg) i takie przepisane lekarstwa: 1. Diclo-Duo Combi S. 0-0-1, 2. Sirdalud 4 mg S. 0-0-1, 3.Milgamma 100 S. 1-0-1, 4.EZEHRON 0,01 S. 1-0-0 co drugi dzień, 5. Telmizek 0,04 G S. 1-0-0, 6. Atorvastatin Bluefish AB 40 mg S.0-0-1, 7. Concor cor 2,5 S. 1/2-0-1/2, 8. ACARD s. 0-0-1.
Sporo tego! Lekarz pierwszego kontaktu wiedział o lekach przepisanych przez neurochirurga. Proszę mnie uświadomić czy ilości i sposób w jaki zalecono mi je zażywać nie spowodują, że odbije się to na moim zdrowiu.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zaordynowane przez lekarza leki wchodzą między sobą we wzajemne niekorzystane interakcje. Jest ich dość dużo, jednak dominuje wpływ większości leków na obniżenie ciśnienia tętniczego i ewentualną czynność wątroby.

Podczas takiej terapii powinna Pani przede wszystkim regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze - najlepiej prowadzić dzienniczek pomiaru ciśnienia tętniczego, który może Pani otrzymać bezpłatnie w każdej aptece.
Jeśli zauważy Pani jakiekolwiek niepokojące zmiany w jego wartościach, pojawią się zawroty głowy, szczególnie przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą, należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazane byłoby także regularne - raz na miesiąc badanie czynności wątroby, czyli oznaczanie poziomu prób wątrobowych Alat i Aspat. Skierowanie na tego typu badanie można otrzymać od lekarza rodzinnego.

Takie informację mogę przedstawić Pani z farmaceutycznego punktu widzenia w oparciu o Charakterystyki Produktów Leczniczych, natomiast ostateczna decyzja co do połączenia leków, należy do lekarza.

Przy tak rozbudowanej politerapii, niestety, nie da się uniknąć wzajemnych interakcji leków. Prawidłowo prowadzona politerapia (właściwy dobór leków, ich dawek, pór stosowania, odstępów między nimi) jest bezpieczna i stosowana u wielu pacjentów. Trzeba jednak skupić się na prawidłowym przestrzeganiu zaleceń lekarza i przyjmowaniu leków w takiej konfiguracji i kolejności, jak wynika z tych zaleceń, o czym pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-przyjmowanie-kilku-lekow-jednoczesnie-jest-bezpieczne

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne: - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow