Agga (anonim, 5.173.89.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy test na koronawirusa mógł wyjść pozytywnie z powodu spożywania posiłku 10 minut przed pobraniem wymazu z nosa?

Czy test na koronawirusa mogl wyjsc pozytyenie z powodu spozywania posilku 10 minut przed pobraniem wymazu z nosa od dziecka 3 latka.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zaleca się, aby co najmniej dwie godziny przed pobraniem wymazu na obecność wirusa SARS-COV-2, nie jeść, nie pić, nie żuć gumy, nie płukać jamy ustnej i nosa, nie myć w tym czasie zębów, nie przyjmować leków (do nosa, tabletek na gardło) i nie palić papierosów. W mojej ocenie te zalecenia mają za zadanie ułatwić pobranie pełnowartościowej próbki do badań i uniknąć sytuacji w której wynik jest niejednoznaczny, czy też fałszywie ujemny. Jeśli jednak w próbce wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, to zapewne pochodził on z tkanek nabłonkowych dziecka, a nie z jedzenia. Jedzenie nie przedostaje się do nosa czy nosogardła, a sama możliwość skażenia jedzenia wirusem jest mało prawdopodobna.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek dalsze watpliwości, to proszę kontaktować się z laboratorium, które pobierało wymaz lub z lekarzem, ze względu na szersze kompetencje, jeśli chodzi o wykonywanie i interpretację wyników badań.