Kika (anonim, 46.134.183.)
około 2 miesięcy temu, Szczecin

Gdzie w Szczecinie mogę kupić test na koronowirusa na wykrycie zakażenia, a nie tylko przeciwciał?

Gdzie w Szczecinie mogę kupić test na koronowirusa na wykrycie zakażenia a nie tylko przeciwciał

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Tak, zgadzam się - jeśli tylko test antygenowy będzie dostępny i farmaceuta otrzyma takie oświadczenie, to jak najbardziej - może taki test sprowadzić.

To prawda - dla nas rzeczowe dyskusje z pacjentami, które przebiegają z poszanowaniem czyjegoś zdania i kulturą osobistą, są bardzo cenne i budujące, pozwalają nam też zachować czujność i motywują nas do nieustannego pogłębiania i aktualizowania swojej wiedzy.

Bardzo się cieszę, że Pan tak uważa - to ogromny komplement i dalsza motywacja ;)

pop. red. (anonim, 89.78.225.)
około 2 miesięcy temu

Swoją drogą, należy się ogromny szacunek dla całego portalu gdziepolek - jest to strona internetowa na miarę 21 wieku, bardzo pomocna, tak samo redaktorzy dzielą się swoją najlepszą i najświeższą wiedzą.

Czasami dyskusje będą się pojawiać na linii pacjent - redaktor. Najważniejsze szanować czyjeś zdanie.

pop. red. (anonim, 89.78.225.)
około 2 miesięcy temu

Dla aptekarza wystarczy oświadczenie, że kupujący jest medykiem (lekarzem, pielęgniarką) , a apteka powinna taki test sprowadzić.

Cieszę się, że mamy spostrzegawczych czytelników - dziękuję za tę informację - już wyjaśniam.
Owszem, do sprzedaży aptecznej są dopuszczone testy antygenowe, a nie zamieściłam informacji o nich z dwóch powodów:
- test antygenowy może być przeprowadzony wyłącznie przez specjalnie do tego przeszkolonego pracownika medycznego (np. lekarza, pielęgniarkę, ratownika), więc pacjent takiego testu w aptece może nie otrzymać, gdyż nie należy do fachowego personelu medycznego, a nawet jeśli - nie wykona go samodzielnie, więc tak, czy inaczej musi zwrócić się do medyka:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/107390/test-na-koronawirusa-covid-19-panbio-ag-antygenowy-szybki-test
- aktualnie tego typu testy nie są dostepne w aptekach:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/107390/test-na-koronawirusa-covid-19-panbio-ag-antygenowy-szybki-test/apteki/w-polsce

W mojej ocenie również pytanie pacjenta jest prawidłowo skonstruowane, ale zapewne pacjent miał na myśli test, który może samodzielnie wykonać w domu, a niestety, taki test jest tylko jeden i wykrywa on przeciwciała:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/107401/domowy-test-na-koronawirusa-na-przeciwciala-igm-igg-przeciwko-covid-19-lomina-te

Ogólnie rzecz biorąc - nie widzę sensu wysyłania pacjenta do apteki po testy, których nie będzie mógł otrzymać. Taka sytuacja, jak wynika z doświadczenia, generuje zazwyczaj tylko niepotrzebną frustrację.

poprawa redaktora (anonim, 89.78.225.)
około 2 miesięcy temu

Witam,

Pani farmaceuta Katarzyna Domagała oczywiście się myli i nie ma racji.

Pana/Pani pytanie jest jak najbardziej prawidłowo skonstruowane i odpowiedź brzmi: TAK, można kupić testy wykrywające antygen wirusa, tzw. TESTY ANTYGENOWE - to nie są te same co testy na przeciwciała, ani to nie to samo co test PCR.

Test Antygenowy jest mniej profesjonalny niż PCR natomiast nadal wykrywa świeże obecne zakażenie.

Testy PCR wykrywające zakażenie koronawirusem przeprowadza się w laboratoriach diagnostycznych po pobraniu od pacjenta wymazu. Tego typu testy nie są dostepne w aptekach.

Oczywiście wykrycie przeciwciał we krwi nie oznacza tylko przejście zakażenia koronawirusem w przeszłości, ale może świadczyć także o aktywnym aktulanie zakażeniu.