Dominika (anonim, 31.0.57.)
około miesiąca temu, Warszawa

Jaka jest szansa, że wystąpią u mnie działania niepożądane po zastosowaniu leku Dutilox?

Witam. Przepisano mi lek dutilox 30mg na depresję i nerwicę lękową . Boje się działań nie pożądanych przez lęki , czasami potrafię dostać ataku paniki po lekach bez recepty . Czy jest bardzo duża szansa że wystąpią zawroty głowy i inne ? Kiedyś przyjmowałam promolan i nie miałam żadnych objawów , lecz tego dutiloxu boje się zażyć. Proszę o opiniem

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie ma możliwości, aby udało się ocenić komukolwiek z nas, czy też lekarzowi, jakie jest prawdopodobieństwo, że wystąpią u Pani określone działania niepożądane. Nikt nie ma takiej "mocy", aby przewidzieć, jak Pani organizm zareaguje na lek. Nie ma też żadnych wytycznych, dzięki którym można byłoby to oszacować.

Leki dostępne w sprzedaży są sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. Każdy lek - także Dutilox - może, chociaż nie musi wywoływać skutki uboczne. Wszystkie one są wyszczególnione w ulotce dołączonej do leku.

Producent leku ma obowiązek poinformować pacjenta o wszystkich możliwych objawach niepożądanych, jakie mogą mieć związek ze stosowaniem jego preparatu, ale nie oznacza to, że u każdego wszystkie one się pojawią.

Informacja dołączona do leku zawiera ważne wskazówki, które należy przeanalizować przed jego zastosowaniem. Takiej oceny korzyści do ryzyka powinien dokonać lekarz zaznajomiony z Pani historią choroby.

Proszę z góry nie obawiać się o skutki, o których Pani pisze, lecz skupić się na prawidłowej realizacji terapii, która jest kluczem do ich uniknięcia.

Obawa przed ewentualnymi skutkami ubocznymi może utrudniać proces leczenia i to właśnie ona może mieć większy wpływ na wystąpienie działań niepożądanych niż sam lek. Stres przed sięgnięciem po lek może prowadzić do zaniechania terapii, co w skutkach może być dużo gorsze dla zdrowia niż ewentualne działania niepożądane, które mogą, a nie muszą wystąpić.

Ostrzeżeń zawartych w ulotce nie wolno bagatelizować, ale należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli lekarz zalecił jakiś lek, oznacza to, że uważa, iż przyjęcie go jest dla Pani bardziej korzystne niż nieleczenie się.
Lek może, ale nie musi wywołać skutków ubocznych, natomiast nieleczona choroba może pogłębić się, wywołać niekorzystne zmiany w organizmie lub spowodować powikłania:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow