Iza (anonim, 185.234.243.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy ból łydek po duloksetynie ustąpi? Czym jest spowodowany?

Duloksetyna a ból łydek. Od kilku dni biorę duloksetynę po zmianie z innego leku o podobnym działaniu. O dziwo lek zadziałał bardzo szybko i moje samopoczucie jest takie jak powinno. Niestety od pierwszego dnia pojawiły się bóle łydek. W ulotce jest mowa o bólu mięśni oraz o bólach kostnych Czy takie działanie leku jest czymś wytłumaczone? Czy objaw powinny minąć z czasem? Jak sobie z nim radzić? Nie chciałabym zmieniać leku ze względu na to, iż po dwóch próbach stwierdzam, że lek jest strzałem w 10 jeżeli chodzi o nerwicę, jednak opisany przeze mnie ból jest bardzo męczący.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Duloksetyna może wywoływać uczucie napięcia i skurczów mięśni, a tym samym ból np. w okolicach łydek. Nie jestem w stanie dokładnie Pani powiedzieć, jaki mechanizm prowadzi do tych objawów, ale być prawdopodobnie jest to związane ze zmianami krążeniowymi lub zmianami w przewodnictwie nerwowym.

Na ogół te objawy są przemijające- z czasem (w ciągu kolejnych tygodni) ból łydek powinien być mniej odczuwalny. Jeżeli tak się nie stanie, proszę zgłosić ten skutek lekarzowi, który zdecyduje co dalej.

W prawidłowym funkcjonowaniu mięśni bardzo ważny jest regularny ruch, nawet jeśli miałyby być to spacery. Jeżeli ból związany jest z napięciem mięśni, to warto masować sobie łydki kilka razy dziennie. Ponadto może Pani zastosować preparaty poprawiające krążenie, które przynoszą ulgę bolącym nogom, zmniejszając obrzęki np. Cyclo3Fort:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/20637/cyclo-3-fort-kapsulki/apteki/w-warszawie

lub preparaty o podobnym składzie.
W prawidłowym funkcjonowaniu mięśni bardzo ważny jest magnez, dlatego powinna Pani zadbać o to, aby dostarczać jego odpowiednią ilość w diecie lub suplementować go:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/45778/magne-b6-forte-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie

Jeżeli preparaty poprawiające krążenie oraz magnez nie złagodzą bólu łydek, to może Pani również spróbować suplementacji witaminami z grupy B, które usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/83177/vitaminum-b-compositum-drazetki/apteki/w-warszawie

Podsyłam artykuł dotyczący działań niepożądanych leków:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Zachęcam również do zgłoszenia tego objawu nie tylko lekarzowi, ale również bezpośrednio do producenta. W ten sposób pomaga Pani zgromadzić więcej informacji na temat działania tego leku i aktualizować dane na jego temat. Poszerzenie wiedzy dotyczącej danego leku pomaga lekarzom, farmaceutom, a tym samym innym pacjentom, którzy będą stosować ten lek.
O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane