Joanna (anonim, 37.47.187.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy mogę pomieszać i podać Zinnat ze świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy? Ile soku podać na 4,8ml antybiotyku?

Na ulotce jest napisane że antybiotyk Zinnat można podać z sokiem. Czy mogę pomieszać go i podać ze świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy (tylko taki mam) ? I ile tego soku dać na 4,8ml antybiotyku? Pozdrawiam i dziękuję

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Odradzałabym mieszanie leków z sokami z owoców cytrusowych - dotyczy to przede wszystkim soku z grejpfrutów, lecz również z gorzkich pomarańczy, pomelo czy limonki.

Owoce cytrusowe zawierają duże ilości polifenoli, takich jak naringina czy furanokumaryny, które mają zdolność blokowania w organizmie enzymów odpowiedzialnych za przemiany wielu leków - hamują aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, który jest odpowiedzialny za metabolizm związków leczniczych.

Krótko mówiąc, wątroba będzie "zajęta" rozkładem soku, a nie tabletek. Nie doprowadzi to jednak do zmniejszenia skuteczności ich działania, lecz może spowodować zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, takich jak nudności, bóle brzucha czy wymioty, a jak wiadomo - może to sprawić, że lek się nie wchłonie i konieczne będzie przyjęcie kolejnej dawki.

Leki proponuję rozcieńczać, np. sokiem malinowym. Należy dodać najmniejszą możliwą i konieczną do wypicia ilość, np. 1-2 ml.

Załączam opracowanie, które może okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-bezstresowo-podac-lek-dziecku