Anonim (anonim, 31.0.59.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy po WZW typu A mogę stosować jednocześnie heparegen i metforminę oraz różne suplementy?

Dzień dobry, czy po przebytym ostrym wirusowym zapaleniu wątroby typu A bezpieczne jest jednoczesne przyjmowanie heparegenu i metforminy (glucophage 500, 1 raz dziennie), a także dużej ilości suplementów: kwas foliowy metylowany, selen, witamina D 4000 IU, aspargin/magnez, castagnus oraz zmielony ostropest plamisty? Od rozpoczęcia choroby minęło 3, 5 miesiąca, wyniki prób wątrobowych (ALT, AST) ze stycznia w normie, odrobinę podwyższona bilirubina. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zarówno suplementy (kwas foliowy i wit. D3), jak i wymienione przez Pana leki (Glucophage i Heparegen) najlepiej stosować w trakcie jedzenia lub po.
Można więc zażywać je wszystkie na raz lub stosować tak, jak Pan napisał.
JEŻELI LEKARZ NIE ZALECIŁ INACZEJ to najlepiej, jeśli metforminę (Glucophage) będzie Pan stosował razem z największym posiłkiem dnia, czyli obiadem.

Anonim (anonim, 31.0.61.)
około 2 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o witaminę D to został stwierdzony duży niedobór, dlatego suplementacja w dawce 4000 IU jest konieczna. A jeśli chodzi o łączenie tych leków i suplementów? Czy można wszystkie przyjmować razem czy lepiej byłoby witaminę D i kwas foliowy przyjmować np. podczas obiadu, a heparegen i glucophage jednocześnie po kolacji? Czy ma to znaczenie?

Jeżeli próby wątrobowe są w normie, to można założyć, że wątroba jest już w dobrej kondycji. Oczywiście najlepiej, żeby wypowiedział się w tym temacie też lekarz, bo to on zna dokładnie wyniki badań, historię choroby i wie, jak intensywnie ona przebiegała.

Można jednocześnie stosować heparegen i metforminę, choć istnieje niewielkie ryzyko, że metformina spowoduje pogorszenie stanu wątroby i podniesienie prób wątrobowych. Jeżeli jednak lekarz zalecił stosowanie jej w tym momencie (szczególnie w niskiej dawce 500 mg), to widocznie uznał on, że w Pana przypadku przyniesie to więcej korzyści, niż ryzyka.
Proszę stosować się więc do zaleceń lekarza.

Stosowanie niektórych suplementów diety bez wyraźnych wskazać może niepotrzebnie obciążać wątrobę.

Myślę, że może Pan na kilka tygodni obniżyć jeszcze dawkę witaminy D3 do 2000 IU (chyba że w badaniach krwi stwierdzono wysoki niedobór i suplementacja dawką 4000 IU jest konieczna).

Jeżeli nie stwierdzono u Pana niedoboru selenu, to ten suplement również bezpieczniej odstawić jeszcze na jakiś czas (chyba że lekarz zalecił jego stosowanie w tym momencie).

Ostropest plamisty będzie dodatkowo wspomagał regenerację wątroby, a stosowanie kwasu foliowego, magnezu i preparatu Castagnus nie powinno znacząco wpływać na funkcję wątroby.

Podsyłam ciekawy artykuł dotyczący suplementacji:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-trzeba-suplementowac-witaminy-i-mineraly