Ewa Lesińska (anonim, 188.33.245.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Jaki proces przebiegł w woreczku żółciowym, że po leku Sylimarol kolor stolca wrócił do normy?

Szanowni Państwo-kamica żółciowa,od sierpnia odbarwiony stolec.W planach cholecystektomia (luty).Od grudnia zażywam Sylimarol 70.Ulotka jest moim zdaniem niepełna.czy dlatego,że to lek ziołowy?Po 2 tygodniach od rozpoczęcia zażywania stolec kolorystycznie wrócił do normy.Utożsamiam to z zażywaniem Sylimarolu.Proszę mi wytłumaczyć,jaki proces przebiegł w woreczku,że tak się stało Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie..

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Ulotka dołączona do leku jest drukiem zatwierdzonym przez odpowiednie instytucje, musi więc zawierać wszystkie niezbędne elementy.

Sylimarol 70 mg jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Taki zapis pojawia się, kiedy dany produkt ziołowy jest rejestrowany w sposób uproszczony - nie w oparciu o wyniki badań klinicznych. Ten sposób rejestracji leku jest stosowany, kiedy wiedza o surowcu pochodzi z okresu co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 15 lat w Unii Europejskiej. Z wiedzy tej powinno wynikać, że surowiec jest bezpieczny w danym wskazaniu. Wiedzę o działaniu i skuteczności danego surowca opiera się m.in. na danych literaturowych.

I tak działanie sylimaryny opiera się przede wszystkim na efekcie cytoprotekcyjnym (ochronnym) na komórki wątrobowe i regenerującym. Publikacja "Fitoterapia i leki roślinne" działanie owoców ostropestu opisuje ponadto jako spazmolityczne (rozkurczowe) i żółciotwórcze, ale również jako "zwiększające wydzielanie soku żołądkowego, poprawiające łaknienie i regulujące czynności trawienne". "Kompendium ziołolecznictwa" opisuje szereg mechanizmów komórkowych na drodze których mogą zachodzić wspomniane dobroczynne efekty działania tego surowca.

Jeśli odczuł Pan polepszenie w zakresie poprawy odbarwienia stolca w wyniku przyjmowania leku Sylimarol, to w mojej ocenie należałoby to przypisać opisanym powyżej zróżnicowanym właściwościom surowca.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/76314/sylimarol-70-mg-drazetki/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-kamice-zolciowa
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kiedy-bol-brzucha-to-atak-woreczka-zolciowego