Maria (anonim, 89.68.147.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy moja 15- letnia córka może zastosować Soolantra, jeśli w ulotce jest informacja, że jest to lek dla dorosłych?

Witam, pani dermatolog przepisała córce krem Soolantra , który jak się okazuje jest przeznaczony dla osób dorosłych. Córka ma 15 lat, tak więc sugerować się ulotką czy słuchać lekarza.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Pani córka spokojnie może stosować Soolantrę, nawet jeśli na ulotce jest napisane, że jest to lek dla dorosłych.

W medycynie do "dorosłości" podchodzi się nieco inaczej. 15- letnia osoba reaguje na leki bardzo podobnie, jak osoba 18- letnia, czy 30- letnia. W kontekście leków, jako dzieci, traktujemy najczęściej osoby do 12. roku życia. U nastolatków nie ma już tak wyraźnych różnic w działaniu leków, jak np. pomiędzy dziećmi w przedziale wieku 0-12 lat. Z tego względu nastolatki stosują często takie same dawki leków, jak osoby dorosłe. Oczywiście w przypadku niektórych, silnych leków te kilka lat pomiędzy 12. a 18 rokiem życia może mieć znaczenie, ale Soolantra do takich leków nie należy.

Drugą sprawą jest to, że jeśli producent na ulotce napisał "produkt jest przeznaczony do stosowania dla osób powyżej 18. roku życia", to bardzo często oznacza, że w badaniach klinicznych po prostu nie brały udziału młodsze osoby. Nie musi to więc oznaczać, że taki lek zaszkodzi osobie 15- letniej, czy 17- letniej.

Istnieje też wiele leków, które zostały przebadane na małych dzieciach i mimo to, nie zaleca się ich stosowania u dzieci, ale lekarz może stwierdzić, że mimo to, zastosowanie takiego leku przyniesie dziecku więcej korzyści, niż ryzyka.

Nie wolno jednak całkiem ignorować tego typu informacji. Na przyszłość proszę więc pamiętać, że jeżeli na ulotce leku jest informacja typu "produkt przeznaczony dla osób powyżej 18. roku życia", to przed jego podaniem u młodszego dziecka, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz w tym przypadku z pewnością stwierdził, że stosowanie Soolantry u Pani córki jest bezpieczne, więc proszę stosować się do jego zaleceń.