Paweł (anonim, 194.110.116.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy połączenie leków Finaran i Tamispras to nie za dużo?

Witam, mam przepisane przez urologa Finaran i Tamispras po 1 tabl. przed snem. Oba preparaty mają działanie na zmniejszenie rozrostu prostaty i parcia na pęcherz. Czy nie będzie to zbyt dużo?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Skoro po zapoznaniu się z Pana historią zdrowia oraz dokonaniu wywiadu ze wszystkich możliwości terapeutycznych lekarz wybrał dla Pana leki Finaran i Tamispras, to kierował się swoją najlepszą wiedzą, doświadczeniem i Pana stanem zdrowia.

Tamispras i Finaran są stosowane w tych samych wskazaniach, czyli w leczeniu objawów łagodnego przerostu prostaty u mężczyzn:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-wyleczyc-chora-prostate

Preparaty te zawierają jednak substancje czynne o odmiennych mechanizmach działania.

Terapia skojarzona - czyli połączenie leków z dwóch różnych grup, jakimi są, np. Tamispras i Finaran jest stosowana dość często w przypadku rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Takie leczenie wdraża się zazwyczaj, gdy jeden lek (monoterapia) nie daje wystarczającego efektu terapeutycznego.

Finasteryd - substancja czynna leku Finaran - należy do inhibitorów 5-alfa-reduktazy. Lek ten powoduje zmniejszenie stężenia dihydrotestosteronu w organizmie, a co za tym idzie, zmniejszenie rozmiaru gruczołu krokowego i ułatwienie przepływu moczu.

Efekt leczenia tym preparatem jest widoczny dopiero po pewnym czasie, zatem stosuje się go zwykle długotrwale - co najmniej 6 miesięcy.

Tamispras zawiera tamsulosynę, która blokuje receptory alfa-1-adrenergczne, co skutkuje rozluźnieniem mięśni prostaty oraz układu moczowego i ułatwia oddawanie moczu.
Efekty leczenia odczuwane są szybciej niż w przypadku finasterydu.

Finaran i Tamispras można zatem przyjmować razem, ale tylko wtedy, jeśli zostały przepisane przez jednego lekarza, lub jeśli lekarze przepisujący te preparaty byli poinformowani o tym, jakie inne leki pacjent już zażywa, na jakie dodatkowe schorzenia cierpi i tylko w takiej kombinacji (kolejności), jak wynika z tych zaleceń.

W przypadku leczenia skojarzonego należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza i zażywać leki o stałej porze każdego dnia:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-przyjmowanie-kilku-lekow-jednoczesnie-jest-bezpieczne

Takie informacje mogę przekazać Panu z farmaceutycznego punktu widzenia, nie mogę jednak recenzować decyzji lekarza. W przypadku wątpliwości co do zastosowanej terapii należy rozwiewać je bezpośrednio w rozmowie w lekarzem.