Mario (anonim, 89.76.31.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy mogą wystąpić działania nie pożądane po zastosowaniu Dorety i Nasenu w odstępie 4,5 godziny?

Biorę lek Doreta 37.5 mg i zażyłem go około godz 21 nie mogę zasnąć więc wziąłem lek nasen 5 mg o godzi 1:45. Czy mogą wystąpić działania niepożądane jeśli jest między jednym a drugim prawie 4.5 godziny różnicy. Dziękuję

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Doreta ma w składzie paracetamol i tramal, natomiast Nasen- zolpidem.

W czasie jednoczesnego stosowania tramadolu i zolpidemu może wystąpić nadmierne uspokojenie, senność, zawroty głowy, trudności z koncentracją i wykonaniem zamierzonych ruchów. Oba leki wywierają działanie depresyjne na ośrodek oddychania w mózgu, dlatego ich łączne stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń oddychania prowadzących do śpiączki a nawet zagrażających życiu.

Wysokie stężenie Tramalu utrzymuje się we krwi około 3-4 godzin, więc prawdopodobnie w czasie przyjęcie Nasenu, stężenie tramalu we krwi u Pana było na tyle niskie, że ryzyko groźnych interakcji między tymi lekami było bardzo niskie.

Pomimo potencjalnego ryzyka, lekarz może zdecydować się na zalecenie stosowania tych dwóch leków razem (najlepiej jednak aby zachować kilkugodzinny odstęp czasu pomiędzy ich stosowaniem), jednak na własną rękę nigdy nie wolno łączyć tych leków.

Jeżeli to jeden lekarz zalecił Panu stosowanie obu tych leków, proszę stosować się do jego zaleceń. W razie wystąpienia niepokojących objawów (trudności z oddychaniem, utraty świadomości), należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Zachęcam do poczytania sobie naszych artykułów, bo dotyczą one tego tematu i mogą Pana zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/narkotyki-szkodza-czy-lecza
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/narkotyczne-leki-przeciwbolowe-opioidy