Anonim (anonim, 37.248.163.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Jak sobie radzić z IBS?

Co bedzie dobre na problemy z. Trawieniem jesli prawdopodobnie mam ibs z aparciami kolkami z tyłu zgagą trawix. Enzymy trzustkowe czy coś innego brać.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 3 miesięcy temu

Jeżeli podejrzewamy u siebie IBS, czyli zespół jelita drażliwego, to zalecane jest prowadzenie zapisków, aby się przekonać, czy dolegliwości występują w związku z jakimś pokarmem lub sytuacją życiową. Źle tolerowanych pokarmów trzeba unikać, nie zapominając, aby pożywienie było urozmaicone, a posiłki regularne. Bardzo ważne jest także systematyczne korzystanie z toalety. Odpowiedni ruch i nawadnianie dodatkowo podtrzymują sprawność jelit.
Wśród sposobów łagodzenia dolegliwości na uwagę zasługuje dieta FODMAP. Uważana jest ona za jedną z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych metod poprawiających komfort i jakość życia osób cierpiących na IBS.
Odpowiednio dobrane probiotyki wspomogą trawienie pokarmów, a także będą brały udział w interakcjach jelitowo-mózgowych. Warto sięgnąć po preparaty zawierające bakterie Lactobacillus plantarum 299v, np. Sanprobi IBS.

Podstawą leczenia IBS, w szczególności postaci zaparciowej, jest stosowanie błonnika rozpuszczalnego (babka jajowata, babka płesznik). Przy utrzymujących się wzdęciach pomocne będą preparaty z simetykonem i dimetykonem, np. Espumisan. Produkty z miętą pieprzową zalecane są w celu zmniejszenia intensywności objawów. Z kolei preparaty z maślanem sodu będą sprzyjały regeneracji nabłonka jelit, np. Debutir.

Jeśli objawy będą trudne do opanowania, należy skonsultować się z lekarzem.

Polecam także nasz artykuł o IBS:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/zespol-jelita-drazliwego-z-pamietnika-pacjentki