Aaa (anonim, 46.204.51.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy pediatra słusznie zalecił 7 ml Hydroxyzinum VP rocznemu dziecku?

Lekarz pediatra przepisal hydroxyzinum vp rocznemu dziecku na kaszel -dawka 7ml x1 na noc. Po przeczytaniu ulotki mam pewne obawy czy powinnam podac lek?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Skoro lekarz ze wszystkich możliwości terapeutycznych wybrał dla dziecka lek Hydroxyzinum VP, to zapewne kierował się swoją najlepszą wiedzą, doświadczeniem oraz sytuacją zdrowotną maluszka.

Zapewne przed wypisaniem preparatu lekarz wziął pod uwagę objawy choroby, być może zlecił jakieś dodatkowe badania i na tej podstawie wybrał właśnie ten, a nie inny lek kierując się odpowiednimi wytycznymi dotyczącymi racjonalnej opieki nad pacjentem pediatrycznym.

Leki dostępne w sprzedaży są sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. Każdy lek - także Hydroxyzinum VP - może, chociaż nie musi wywoływać skutki uboczne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Nie mam wiedzy, z czym związane są Pani obawy, jednak podejrzewam, że dotyczą one albo skutków ubocznych, albo podania leku rocznemu dziecku - być może w Pani opinii dziecko jest "za małe".

Producent leku ma obowiązek poinformować pacjenta o wszystkich możliwych objawach niepożądanych, jakie mogą mieć związek ze stosowaniem jego preparatu, ale nie oznacza to, że u każdego wszystkie one się pojawią.

Proszę także pamiętać, że lekarz może zalecić stosowanie leku poza wskazaniami producenta, np. pacjentowi młodszemu niż ten, dla którego "dedykowany" jest lek, jeśli jego wiedza i doświadczenie pokazują, że dany preparat jest bezpieczny i pomocny w danej grupie wiekowej. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leczenie-off-label-poza-wskazaniami

Informacja dołączona do leku zawiera ważne wskazówki, które należy przeanalizować przed jego zastosowaniem. Takiej oceny korzyści do ryzyka powinien dokonać lekarz zaznajomiony z historią choroby Pani dziecka.

Takie informacje mogę przekazać Pani z farmaceutycznego punktu widzenia. Nie mogę jednak recenzować decyzji lekarza co do wyboru leczenia. Lekarz ma wszystkie informacje na temat stanu zdrowia Pani dziecka, które wynikają z dostępnej mu dokumentacji medycznej - z pewnością proponując konkretne dawkowanie kierował się stanem zdrowia oraz swoją najlepszą wiedzą i doświadczeniem.

Jeśli jednak ma Pani wątpliwości, czy zaordynowane dawkowanie jest prawidłowe i, czy lek powinien być zastosowany u Pani dziecka, należy rozwiać je bezpośrednio w rozmowie z lekarzem.