Zmartwiona (anonim, 192.162.149.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Które leki mogą brać przy uszkodzonej wątrobie? (Ebivol, Lacipil, Formetic, Karbicombi, Lipanthyl supra, Tardyferon fol)

Czy wolno brać Nebivol ,Lacipil,Formetic,Karbicombi,lipanthyl160 supra,tardyferon fol przy stłuszczeniu wątroby 2 stopnia,lekarz który wykonywał usg powiedział,że jest źle i dieta nie cofnie tych zmian bo jest uszkodzona wątroba.Do lekarza nie mam szans ,próbowałam tydzien się zapisać bezskutecznie,a boję się czy któryś z leków nie działa toksycznie na wątrobę.Dziękuję z góry za podpowiedź (nie odstawię żadnego z tych leków bez konsultacji z lekarzem),pytam z czystej ciekawości.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Ma Pani rację- żadnego z tych leków nie należy odstawiać bez konsultacji z lekarzem.
Napiszę tutaj, jak dane leki wpływają na wątrobę, ale to zawsze lekarz podejmuje decyzję, czy w Pani przypadku dany lek przyniesie więcej korzyści, czy ryzyka.
Nebivol- nie ma leku o takiej nazwie handlowej. Być może chodziło Pani o Ebivol. Jeśli nie, to proszę napisać prawidłową nazwę i wtedy udzielę o nim informacji.

Ebivol- Dane dotyczące pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby są ograniczone. Dlatego stosowanie leku Ebivolu tych pacjentów jest przeciwwskazane.

Lacipil- jest przeciwwskazany u osób z niewydolnością wątroby

Formetic- u osób z niewydolnością wątroby stosujących Formetic, rośnie ryzyko rozwoju kwasicy mleczanowej. W pojedynczych przypadkach stwierdzano nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych lub zapalenie wątroby, które ustępowało po odstawieniu tego leku.

Karbicombi- jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. U takich pacjentów należy stosować ten lek ostrożnie, ponieważ niewielkie zmiany równowagi wodno-elektrolitowej mogą doprowadzić do hipokaiemi (niedobór potasu) i śpiączki wątrobowej. Jaki skutek uboczny stosowania Karbikombi, w rzadkich przypadkach obserwowano zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenie czynności wątroby lub zapalenie wątroby.

Lipanthyl- nie jest zalecany ze względu na brak danych klinicznych dotyczących pacjentów z niewydolnością wątroby.
U niektórych pacjentów obserwowano zwiększenie aktywności aminotransferaz (co świadczy o zaburzeniach czynności wątroby).
Jako skutek uboczny Liphantylu, obserwowano zwiększenie aktywności aminotransferaz i zapalenie wątroby.

Tardyefron fol- ciężkie zaburzenia czynności wątroby są przeciwwskazaniem do stosowania tego leku.

Jak widać, większość z tych leków jest przeciwwskazana u osób z zaburzeniami wątroby. Jest tak dlatego, że większość leków metabolizowana (przetwarzana) jest w wątrobie. Jeżeli organ ten jest uszkodzony, to może dojść do kumulacji leku w organizmie i nasilenia skutków ubocznych, a nawet zatrucia. W niektórych przypadkach lek może być również nieskuteczny.

Jeśli uda się Pani dostać do lekarza, to z pewnością oceni on konieczność stosowania wszystkich tych leków i ewentualnie rozważy ich zmianę na inne, lub zmniejszy dawki. Być może zaleci też stosowanie leków, które regenerują wątrobę.
Stosując jakiekolwiek leki przy uszkodzonej wątrobie, musi być Pani pod regularną kontrolą lekarza i wykonywać badania krwi w celu kontrolowania stanu wątroby.

Poniżej wysyłam ciekawe artykuły, które z pewnością będą dla Pani pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/co-szkodzi-watrobie
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow