Aga (anonim, 77.115.224.)
około 4 miesięcy temu, Warszawa

Czy przy silnej depresji i nerwicy można stosować Mirtagen i Citabax jednocześnie?

Czy przy silnej depresji i nerwicy można stosować Mirtagen i Citabax jednocześnie?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli istnieje taka niezbędna konieczność, to Mirtagen i Citabax można przyjmować razem, jednak tylko wtedy, jeśli zostały przepisane przez jednego lekarza, lub jeśli lekarze przepisujący te preparaty byli poinformowani o tym, jakie inne leki pacjent już zażywa, na jakie dodatkowe schorzenia cierpi i tylko w takiej kombinacji (kolejności), jak wynika z tych zaleceń.

Nie zaleca się jednak przyjmowania leków Mirtagen oraz Citabax jednocześnie, bowiem oba wpływają na stężenie serotoniny (neuroprzekaźnika) w mózgu. Takie połączenie stwarza możliwość zwiększenia poziomu serotoniny w mózgu prowadzące do wystąpienia zespołu sertoninowego, kiedy w mózgu wyzwala się zbyt duża ilość serotoniny.

W bardzo rzadkich przypadkach u pacjentów przyjmujących takie połączenie leków może wystąpić zespół serotoninowy. Niektóre z jego objawów to gorączka, pocenie się, zwiększona częstość akcji serca, biegunka, (niekontrolowane) skurcze mięśni, dreszcze, wzmożenie odruchów, niepokój, zmiany nastroju, utrata przytomności.

Załączam opracowania, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-przyjmowanie-kilku-lekow-jednoczesnie-jest-bezpieczne
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba