Tadeksedlak@gamil. com (anonim, 37.47.38.)
około 4 miesięcy temu, Warszawa

Czy są leki dla seniora czy nie ma?

Jestem rencistą mam 77. lat, po angioplastyce prawej tętnicy wieńcowej, Implantacji stentów.DES, Lekarz zlecił Plavix tabletki 75 mg. Przez rok na 100% płatności. Ponieważ moja renta rolnicza jest bardzo skromna zmienił lek na Agregex .75.mg.Po roku lekarz odstawił ten lek. po odstawieniu poczułem gorzej i znów znalazłem się w szpitalu poprosiłem by znów mi przepisano Agregex dla Seniora. Bo po nim czuję bardzo, dobrze powiedziano mi że mój limit się wyczerpał. jeśli chcę mogą, ale na 100. %. Więc pytam czy są leki dla Seniorów, czy ich niema.? Zaznaczam że jestem Niepełno-sprawny, z orzeczeniem Znacznym; Pozdrawiam Tadeusz.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Plavix to lek pełnopłatny - nie ma go na liście leków refundowanych i żaden pacjent nie korzysta ze zniżki na ten produkt:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/62233/plavix-tabletki-powlekane/apteki
https://www.gdziepolek.pl/produkty/62233/plavix-tabletki-powlekane
Ze względu na brak ceny urzędowej odpłatność pacjenta za opakowanie 28 tabletek wynosi od 19,90 zł do 105,99 zł.

Ten sam składnik - klopidogrel działający na układ krzepnięcia - zawiera preparat Agregex. Inne leki refundowane z klopidogrelem to Zyllt, Vixam, Pegorel, Plavocorin, Clopidogrel KRKA, Clopidogrel Apotex czy Clopidix. Dla wszystkich wskazania refundacyjne, czyli sytuacje, w których lek może być przepisany zniżkowo (a seniorowi bezpłatnie) to: Miażdżyca objawowa naczyń wieńcowych leczona stentami metalowymi (do 6 tygodni od implantacji stentu) lub stentami antyrestenotycznymi uwalniającymi leki (do 12 miesięcy od implantacji stentu) w celu zapobiegania zakrzepom; stan po zawale mięśnia sercowego bez uniesienia odcinka ST do 12 miesięcy stosowania, stan po zawale mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST do 30 dni stosowania.

Lekarz poinformowali więc Pana prawidłowo, że Agregex refundowany jest tylko przez rok. Po tym czasie lekarz może podjąć decyzję o potrzebie dalszego stosowania produktu, ale nie ma już do niego dofinansowania.

Odpowiadając więc na Pana pytanie "czy są leki dla seniorów, czy ich nie ma?" odpowiadam, że są. Natomiast są także zasady dotyczące finansowania opieki zdrowotnej w tym refundacji leków i chociaż zapewne z punktu widzenia pojedynczego pacjenta może to wydawać się "niesprawiedliwe", to mają one za zadanie taki podział pieniędzy, aby było to wydatkowania maksymalnie efektywne.

Pełną listę leków, które mogą być bezpłatne dla seniorów może Pan znaleźć tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/wykaz-darmowych-lekow-dla-seniorow-75-plus
Zasady dotyczące darmowych leków dla seniorów są tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/darmowe-leki-dla-seniora
Natomiast sprawy związane z tym, kiedy lek należy się na zniżkę zostały omówione w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kiedy-lek-nalezy-sie-na-znizke