Anonim 9 (anonim, 91.150.178.)
około 3 miesięcy temu, Polska

Czy przyjmowanie leku Dumox pół godziny przed tabletką Limetic wpływa na skuteczność antykoncepcji?

Witam, przyjmuję tabletki Limetic. Około 3 tygodnie temu przyjmowałam antybiotyk Ospamox (amoksycyline). Czy antybiotyk mógł osłabić skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Od dzisiaj przyjmuje również Duomox (amoksycylina) antybiotyk przyjmuję pół godziny przed tabletką antykoncepcyjną, czy zwiększa to ryzyko zajścia w ciążę? Pozdrawiam

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Tak, Ospamox mógł osłabić działanie tabletek Limetic - powinna Pani zabezpieczać się w trakcie antybiotykoterapii i 7 dni po jej zakończeniu.

Tak, Duomox również może wpływać na skuteczność antykoncepcji, szczególnie w takiej konfiguracji z tabletką, w jakiej Pani zestawiła oba leki.

Antybiotyki zaburzają skład flory bakteryjnej w jelitach, niezbędnej do przekształcania hormonów zawartych we wszystkich rodzajach pigułek do aktywnych form, co ogranicza ich wchłanianie z tabletek do krwi. Jeśli weźmie Pani antybiotyk pół godziny przed tabletką, to oznacza, że zakłóca on skład flory jelitowej dokładnie w tym momencie, w którym tabletka antykoncepcyjna zaczyna się wchłaniać, czyli potęguje Pani możliwość osłabienia skuteczności leku Limetic.

Proszę zachować odstęp między lekami - co najmniej 4 godziny i dodatkowo przez cały okres zażywania Duomox i 7 dni po zakończeniu zabezpieczać się prezerwatywą.