Szymon (anonim, 5.173.128.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Czy stosować Advantan w Atopowym Zapaleniu Skóry (AZS), jeżeli po preparacie Linocholesterol A+E skóra się zaogniła?

Witam dzisiaj lekarz stwierdził u mojej 9 letniej córki Atopowe Zapalenie skóry. Córka w zgięciach nóg i rąk ma czerwone swędzące i szczypiące płace. Lekarz przepisał nam maść Linocholesterol A+E gdzie po pierwszym zastosowaniu skóra zaogniła się jeszcze bardziej i pojawiło się ostre pieczenie. Oraz Advantan maść do stosowania przez 2 tygodnie oraz Advantan Emulsja również 2 tygodnie z tym ze do stosowano okluzyjnego, które w ulotce jest u dzieci stanowczo zabronione. Pytanie brzmi czy po takiej reakcji na Linocholestrtol powinnismy w ogóle użyć Advantan ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 3 miesięcy temu

Produkty z serii Advantan są lekami sterydowymi, zawierającymi w składzie metyloprednizolon. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe. Obkurczają naczynia krwionośne powodując zmniejszenie objawów takich, jak rumień, obrzęk, wysięk, świąd, pieczenie i ból. Reakcja na preparat Linocholesterol A+E nie sugeruje w jaki sposób córka zareaguje na Advantan.

Preparaty sterydowe zaleca się do stosowania w możliwie jak najmniejszej dawce przez możliwie jak najkrótszy czas. Opatrunek okluzyjny zwiększa ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych leku takich, jak osłabienie odporności czy zmniejszenie tolerancji na glukozę.

Zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym. Może ten opatrunek okluzyjny ma być na tak małej powierzchni, że nie powinno to wpłynąć na cały organizm, a lekarz świadomie podjął decyzję o zastosowaniu leku w ten sposób.

Preparat Linocholesterol A+E jest preparatem nawilżającym, regenerującym. Powinien redukować zaczerwienie i przyspieszać odnowę naskórka. Pielęgnacja skóry atopowej wiąże się z częstym stosowaniem emolientów (preparatów hamujących utratę wody z warstwy naskórka). Niestety tolerancja chorej skóry na poszczególne preparaty apteczne jest różna. Dla każdego pacjenta należy indywidualnie dobrać odpowiedni produkt. Zachęcam do kontaktu z pobliską apteką, czasem farmaceuci mogą udostępnić próbki różnych preparatów aptecznych. W przypadku preparatów nawilżających ważna jest systematyczność w stosowaniu - im częściej tym lepiej (nawet kilkanaście razy na dobę).
Niestety z doświadczenia wiem, że czasem ciężko jest dobrać "ten idealny" produkt.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/azs-atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-i-doroslych
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-atopowe-zapalenie-skory-azs
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/emolienty