Basia (anonim, 89.73.204.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Czy można jednocześnie stosować Atrodil i Fostex?

Czy mogę stosować jednocześnie lek atrodil i fostex

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Atrodil i Fostex mogą być jednocześnie stosowane, ale tylko wtedy, jeśli zostały przepisane przez jednego lekarza, lub jeśli lekarze przepisujący te preparaty byli poinformowani o tym, jakie inne leki pacjent już zażywa, na jakie dodatkowe schorzenia cierpi i tylko w takiej kombinacji (kolejności), jak wynika z tych zaleceń.

Na ogół w pierwszej kolejności stosuje się lek Atrodil, a po 10-15 minutach można podać preparat Fostex.

Taką kolejność podania tłumaczy się tym, iż zawarty w preparacie Atrodil bromek ipratropium działa rozszerzająco na drogi oddechowe, dzięki czemu w pewien sposób toruje wejście cząsteczek sterydu zawartego w preparacie Fostex, zwiększając jego skuteczność.

Drugi składnik leku Fostex to formoterol - lek łączący się z receptorami B2 w mięśniach gładkich oskrzeli. Jego działanie polega na rozkurczu mięśni gładkich oskrzeli, co ułatwia oddychanie. Działanie to występuje szybko (w ciągu 1 do 3 minut) i utrzymuje się przez 12 godzin po inhalacji.

Atrovent N zawiera bromek ipratropium działa miejscowo w dolnych drogach oddechowych. Blokując receptory muskarynowe M3, zlokalizowane w komórkach mięśni gładkich oskrzeli, powoduje krótkotrwałe rozszerzenie oskrzeli, poprawę ich drożności oraz wentylacji.
Oprócz tego zablokowanie tych receptorów w komórkach mięśni gładkich oskrzeli powoduje zmniejszenie napięcia mięśni gładkich, a także zapobiega odruchom skurczowym:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/7993/atrovent-n-aerozol

Fostex jest lekiem stosowanym w leczeniu astmy u pacjentów, u których konieczne jest przyjmowanie preparatu złożonego z wziewnego kortykosteroidu i leku rozszerzającego oskrzela, o długim czasie działania:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92140/fostex-100-mcg-6-mcg-aerozol

Atrodil stosowany w leczeniu skojarzonym z lekiem Fostex powoduje zwiększenie skuteczności działania leku i silniejszy rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli.
Takie połączenie stosowane jest w leczeniu napadów duszności u chorych na astmę lub POChP.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-zyc-aktywnie-z-astma
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba